5.1 C
Tokat
23 Şubat 2024 Cuma

spot_img

Sanayinin Liderleri Programı

Sanayinin Liderleri Programı, TOBB’a bağlı Odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan, içerisinde 90 bin üreticinin makine parkı, üretim, ham madde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenmekte, yaklaşık 4 binden fazla ürün için üretim kapasitesine göre ilk üç hesaplanmaktadır. 

Bu hesaplama sonucunda sektörel ve ulusal bazda birinci, ikinci ve üçüncü iller ile bir önceki yıla kıyasla üretim kapasitesi artan, azalan ve değişmeyen ürünler belirlenmektedir.

Bu sene ilki gerçekleştirilen çalışma sonucunda 2021 yılında, 2020’ye göre, 4 bin üründen 2.463’ünde üretim kapasitesi artmıştır. Bu göre, 2021 yılında Türkiye’de üretim kapasitesi olan tüm ürünlerin %62’sinde üretim kapasitesinin arttığı, %28’inde azaldığı ve %10’unda değişmediği tespit edilmiştir. Ayrıca sektörler bazında incelendiğinde, üretim kapasitesi artan ürün sayısı en çok olan sektörler, NACE 28: Makine ve Ekipman İmalatı Sektörü, NACE 20: Kimyasal Ürünlerin İmalatı Sektörü ve NACE 10: Gıda Ürünleri İmalatı Sektörü olarak yer almıştır.

Tokat ilimizin dereceye girdiği ürünlere ilişkin listeye ulaşmak için tıklayınız.

 

Sosyal Medyada TTSO

4,259BeğenenlerBeğen
1,368TakipçilerTakip Et
3,543TakipçilerTakip Et

Online İşlemler