info@tokattso.org.tr | +90 356 214 10 33 | Online İşlemler
Giriş

HESABINIZA GİRİŞ YAPIN

Kullanıcı adı
Şifre *
Beni Hatırla
Duyurular
%PM, %02 %544 %2018 %12:%Ağu

Ülkemizin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) hükümlerince zorunlu hale gelen sayısal takograf (ST) uygulaması kapsamında, ST sürücü, şirket, servis ve denetim kartlarının sahiplerine ulaştırılması ile ilgili iş ve işlemlerin Birliğimizce yürütüldüğü malumlarıdır.

2017/KDGM-4/ST sayılı Genelgenin 5. Maddesi hükmünce ST kartı sahipleri, ST sürücü kartlarında kaydedilen verileri en çok 25 günde bir Kart Verme Otoritesine gönderecektir. Bununla birlikte, ST sürücü kartlarında kaydedilen veriler, araç sahibi şirketler tarafından da Kart Verme Otoritesine gönderilecektir. Araç yetki belgesi sahipleri, sürücülere ait verilerin aktarılmasından sürücüleriyle birlikte sorumlu olacaktır.

Diğer taraftan, söz konusu Genelgenin 5. Maddesinin 1. Paragrafında yer aldığı üzere, yetki belgesi sahipleri, yetki belgesine kaydedilmiş araç ünitelerinde kaydedilen verileri, şirket kartı kullanmak suretiyle, geriye doğru 365 günlük veriyi içerecek şekilde ve üçer aylık periyotlarla dijital ortamda arşivleyecek ve bu veriyi ayda bir Kart Verme Otoritesine gönderecektir.

Bu uygulama, yük taşımacılığı yapan sürücü ve şirketlerin yanısıra yolcu taşımacılığı yapan sürücü ve şirketler için de geçerli olacaktır.

Söz konusu verilerin yükleneceği temel enstrüman, internet sitesi üzerinden sağlanan alan olup, http://staumanaliz.tobb.org.tr/ adresinden erişilmektedir. Söz konusu projenin birinci aşamasında veriler toplanmaya başlanmış olup, veriler üzerinde yapılacak analizler sonucu sorumluların yaptırımlarla karşılaşması muhtemeldir. Veri yüklemeleri sırasında linkte verilen ST Veri Yükleme Kılavuzundan(http://staumanaliz.tobb.org.tr/Content/Veri%20Yukleme%20K%C4%B1lavuzu.pdffaydalanılabilecektir.

Sürücü kartlarından veri indirilmesini teminen ülkemizde sürücülerimizin kolay erişimine açık alanlarda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordinasyon halinde veri indirme kioskları yerleştirilecek olup, ilk kiosk Ankara Lojistik Üssü’nde Kazan’da kurulmuştur. Söz konusu kiosklardan sürücülerimizin kolaylıkla yükleme yapabilmeleri amacıyla ilk aşamada 39 noktada daha hizmet vermeye başlanılacaktır.

%AM, %14 %395 %2018 %08:%Haz

Değerli Sigorta Acenteleri;

5 Temmuz 2018 Perşembe Günü gerçekleştirilecek olan İl Delegeliği Seçimlerine katılabilecek durumda olan sigorta acentelerinin geçici listesi ilan edilmiştir.

Buradan indirebileceğiniz geçici listeye 19 Haziran 2018 Salı Gününe kadar itirazlarınızı Odamıza gelerek gerçekleştirebilirsiniz... Listeyi indirmek için tıklayınız...

%PM, %12 %680 %2018 %15:%Haz

SAYIN ÜYEMİZ,

Yıllık Aidat Munzam Aidat, her yılın HAZİRAN ve EKİM aylarında iki eşit taksitte ödenir. Zamanında ödenmemeleri halinde 6183 sayılı Kanun uyarınca yürürlükte bulunan oranlarda günlük olarak hesaplanarak gecikme zammı tahakkuk ettirilir.

 

Zamlı veya hükmen ödeme durumunda kalınmaması için açıklanan yasalara göre hareket edilmesini önemle rica ederiz. Bu çerçevede; üyelerimizin kanunda belirtilen süreler içinde yıllık aidat ve munzam aidat borçlarını Odamız veznesine ya da aşağıdaki banka hesap numaraları verilen banka şubelerine en geç 30 Haziran 2018 günü mesai saati sonuna kadar yatırması gerekmektedir.

5174 sayılı kanunun 77. maddesinde, zamanında ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidat ile kesinleşmiş gecikme zamlarının tahsili hakkındaki Yönetim Kurulu kararlarını ilam hükmünde kabul etmekte ve buna göre icra işlemlerinin yerine getirileceğini belirtmektedir.

Bilgilerinize rica ederiz.

Saygılarımızla,

%AM, %26 %329 %2018 %06:%Şub

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından ticaret fuarları ve sergilere, Türkiye-Kenya arasındaki farkındalığı artırmak ve iki ülke iş dünyası arasındaki ortaklık kurma yollarından bir tanesi olarak dikkat çekildiği ve 2018 yılı içerisinde Kenya’da gerçekleştirilmesi öngörülen etkinliklerin sıralandığı belirtilmiştir.

2018 yılı içerisinde Kenya’da gerçekleştirilmesi öngörülen etkinliklerin listesi ekte yer almaktadır.

Etkinliklere aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz...

https://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Documents/Ulkeler/kenya/Ek.pdf

%AM, %24 %376 %2017 %08:%Eki

TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI’NDAN İLAN

 

YENİYURT MAHALLESİ ÇEÇENİSTAN CADDESİ NO:70/1 TOKAT ADRESİNDE BULUNAN MÜLKİYETİ TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASINA AİT İŞYERİ 30.10.2017 TARİHİNDE AÇIK ARTIRMA USULÜ İLE KİRAYA VERİLECEKTİR. İHALEYE KATILMAK İSTEYENLERİN ODAMIZ GENEL SEKRETERLİĞİ İLE İRTİBATA GEÇMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

SON MÜRACAAT TARİHİ : 30.10.2017 SAAT 12:00

                                         

TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI

YÖNETİM KURULU

İLETİŞİM

0356 214 10 33

%AM, %30 %482 %2017 %10:%Mar

TOKAT ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİK BAŞKANLIĞI

‘’MESLEKTE DİKİŞ TUTTURAN KADINLAR PROJESİ’’

KURSİYER İLANI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığının ‘’Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-II’’ Hibe Programı çerçevesince; Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanlığı tarafından yürütülen Meslekte Dikiş Tutturan Kadınlar Projesi başvuruları başlamıştır.

Kursun Amacı: Tokat’ta 60 kişilik dezavantajlı kadınımıza mesleki eğitim uygulamaları verilerek mesleki yeteneklerinin artmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Projede verilecek eğitimlerle katılımcı kadınların işgücü piyasasına adaptasyon süreci ve istihdam edilebilirliğini arttırmak hedeflenmiştir.

 

Kurs Başvuru Yeri: Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birlik Başkanlığı

Tel: 0356 214 1653

Kurs Başlangıç Tarihi: 10.04.2017

Kursun Yapılacağı Yer: Tokat İş Geliştirme Merkezi

 

Kurs Başvuru Tarihi: 23.03.2017

Kurs Başvuru Bitiş Tarihi: 10.04.2014

 

Proje Kapsamında Yürütülecek Faaliyetler:

-336 saat Mesleki Gelişim ve 88 Saat Mesleki Yeterlilik Eğitimi

-Eğitimlere katılan kadınlara MEB onaylı sertifika verilecektir.

-40 gün işbaşı uygulama eğitimi ve staj bitirme belgesi

-Faaliyetini başarıyla tamamlayan stajyerler Tokat İŞGEM ve tekstil firmaları arasında yapılan protokol gereği istihdam edileceklerdir.

Başvuracak Kişilerde Aranacak Nitelikler:

-25- 40 yaş arası bayan olmak

-En az ilkokul mezunu olmak

-İşsiz olmak(İŞKUR kaydıyla belgelenecek)

-Tokat’ ta ikamet ediyor olmak

 

Kursiyerlerden İstenilen Belgeler:

1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

2. İkametgâh Belgesi

3. İŞKUR Kayıt Belgesi

%AM, %16 %486 %2017 %10:%Mar

Sayın Üyemiz…,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 01.03.2017 tarih ve 3651 sayısı ile tarafımıza ilettiği yazıda, taşımacılıkta operasyonel verimliliği engelleyen en önemli faktörün ağır dökümantasyon olduğu, lojistik tüm kademelerinde kullanılan belgelerin azaltılarak sadeleştirmenin yapılması gerektiği belirtilerek bir çalışma yapılmasına ve özel sektörün konuya ilişkin görüşlerinin alınmasına karar verildiği bildirilmiştir.
Söz konusu karara istinaden Birliğimiz tarafında soru formu oluşturulmuş olup Lojsitik Koordinasyon Kurulu’na sunulacak çalışmada kullanılmak üzere katkınıza ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu kapsamda soru formlarının en geç 29 Mart 2017 Çarşamba günü mesai bitimine kadar doldurulmasını diler, ilginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://odop.kalkinma.gov.tr/dokumanlar/18Tasimaciliktan_Lojistige_Donusum_Programi.pdfSoru Formu
1- İhracat Soru Formu :

http://anketor.tobb.org.tr/Default.aspx?aid=67


2- İthalat Soru Formu :

http://anketor.tobb.org.tr/Default.aspx?aid=68

%AM, %16 %309 %2017 %06:%Mar

DOKAP tarafından hayata geçirilen Girişimcilik ve Yenilikçilik Araştırma Projesi kapsamında KOBİ'ler'in mevcut durumlarıyla ilgili olarak bilgi toplanması vasıtasıyla bir anket çalışmasına başlandı. DOKAP ile TÜBİTAK TÜSSİDE işbirliğiyle hazırlanan ankette DOKAP'a bağlı olan illerin mevcut durumlarıyla ilgili detaylı bir bilgiye sahip olması hedefleniyor. Bu kapmsanda https://goo.gl/forms/7psxTOkNb2Y2y5du1 linkine girerek sizler de bu ankete katılım sağlayabilirsiniz...

%AM, %15 %300 %2017 %06:%Mar

Tehlikeli Maddelerin yurtiçinde taşınmasında kullanılan ADR karşılamayan 2013 ve 2014 model araçların ulusal sınırlar dahilinde taşımacılık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Taşıt Uygunluk Belgesi almak üzere randevu başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

2014 model yılına ait araçların 01.07.2017 tarihine, 2013 model yılına sahip araçların ise 31.12.2017 tarihine kadar muayene sürecini de dikkate alarak süre bitimini beklemeden Taşıt Uygunluk Belgesini almak zorundadır. Randevu alınacak adres; www.tmt.tse.org.tr olarak belirlenmiştir.

Üyelerimize saygı ile duyurulur.

%AM, %17 %283 %2017 %05:%Oca

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’den Odamıza iletilen yazıda;

5326 sayılı Kabahatler Kanunu 17 nci maddesi 7 nci fıkrası gereğince İdari para cezalarının her takvim yılı başından geçerli olmak üzere 0 yıl için 04/01/1961 tarih ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu mükerrer 298 nci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerlendirme oranında artırılarak uygulandığı ve bu hükmün, nispi nitelikteki idari para cezalarında uygulanmadığı belirtilmektedir.

Ayrıca, Maliye Bakanlığı tarafından 2015 yılı için yeniden değerlendirme oranı % 3.83 olarak belirlenerek 11 Kasım 2016 tarih ve 29885 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ, Tehlikeli maddelerin Denizyoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli Maddelerin Demiryoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte öngörülen kuralların, şartların ve yükümlülüklerin ihlalleri karşılığında uygulanacak uyarma ve idari para cezaları yeniden değerlendirilerek adı geçen Genel Müdürlük resmi internet sitesi www.tmkt.gov.tr adresi mevzuat bölümü Genelge kısmında yayınlanmıştır. Yayımlanan tutarlar 1 Ocak 2017 itibariyle uygulanmaya başlamıştır.

Ayrıntılı bilgi için ilgili belgeyi bilgisayarınıza buradan yükleyebilirsiniz...

Bilgilerinize sunarız...

 

Sinan Ardil

Tokat TSO - Genel Sekreteri

%AM, %25 %417 %2016 %09:%Eki

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK)ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ortaklığı ile KPMG Türkiye Yönetim danışmanlığı tarafından hayata geçirilen "Ambargo Sonrası İran Ekonomik ve Ticari Etki Analizi"yayınlandı. Kısa bir süre önce yayınlanan bu raporda İran'da Ambargo sonrası dönemin ekonomik etkilerine yoğunlaşıldı. Bu etkiler, Türkiye İran ticaretini oluşturan ana sektörler, yatırım fırsatları ve geleceğe dönük olası senaryolar üzerinden analiz edilmiştir. İran ile ticaret yapmayı düşünen üyelerimiz ilgili rapora buradan ulaşabilirler.

 

%PM, %04 %614 %2016 %13:%Eki

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yapılan duyuru çerçevesinde 2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği uygulamasının başlamış olduğu ifade edilmektedir. KOSGEB tarafından yapılan duyuru ile "imalat sanayinde faaliyet gösteren", "KOSGEB veri tabanına kayıtlı" ve "KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan" işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine-teçhizat alımlarının desteklenmesine yönelik olarak "Kredi Faiz Desteği" uygulamasının başlamış olduğu dile getirilmektedir. Söz konusu program kapsamında işletme başına sağlanacak kredi üst limitinin (işletme başına kullanılabilecek maksimum kredi miktarı) 1.500.000 TL olacağı ifade edilerek sıfır faizli olarak uygulanacak programda sağlanacak olan maksimum faiz desteğinin ise 300.000 TL (programda yer alan bankalarca uygulanabilecek farklı faiz oranları ve faizlerde gerçekleşebilecek değişiklikler nedeniyle verilecek faiz destek tutarı 300.000 TL olarak sınırlandırılmıştır) tutarında olacağı belirtilmektedir. Sağlanacak kredi faiz desteğinin tamamının ise KOSGEB tarafından karşılanacağı kaydedilmektedir.

İlgili kredi vadesinin ilk 6 ay ödemesiz, kalanı 3'er aylık eşit taksitler halinde olmak üzere toplam 36 ay olarak belirlendiği ayrıca ifade edilmektedir. Söz konusu program kapsamında Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası olmak üzere toplamda 8 banka ile protokol imzalandığı dile getirilerek kredi faiz desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin 19 Eylül 2016 tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde http://kredi.kosgeb.gov.tr adresi üzerindeki başvuru formunu doldurmaları ve ilgili KOSGEB Müdürlüklerine başvurmaları talep edilmektedir. KOSGEB değerlendirme ve onayları tamamlanan işletmelerin 13 Ekim- 11 Kasım 2016 tarihleri arasında başvuru kodları ile birlikte söz konusu programa katılan bankalar üzerinden kredi müracaatlarını gerçekleştirebilecekleri belirtilmektedir.

Öte yandan, söz konusu duyuru çerçevesinde, ilgili kredi imkânına erişim noktasında teminat sıkıntısı çekmesi muhtemel işletmelerin teminat bulma sorunlarının giderilmesini teminen Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin de (KGF) programda yer alacağı dile getirilmektedir.

Üyelerimize Duyurulur.

%PM, %04 %606 %2016 %13:%Eki

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden odamıza gönderilen Dışişleri Bakanlığı’nın ilgide kayıtlı yazısında, İran 6. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Sanayi ve Makineleri Fuarı’nın, 31 Aralık 2016-2 Ocak 2017 tarihlerinde Ahvaz’da gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

 Fuarla ilgili detaylı bilgi için organizatör firmanın iletişim bilgileri aşağıda iletilmektedir. Ayrıca, fuara ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı belge TOBB web sitesinin www.tobb.org.tr   “Hizmetler/Uluslararası İş İmkânları-Ülke Duyuruları-İran” bölümünde yer almaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

 Organizatör firma:

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tel: +98 31 32 65 94 68

       +98 913 325 53 93

       +98 91241801 96

       +98 31 32 65 95 40

%AM, %26 %418 %2016 %09:%Eyl

Değerli üyemiz

KOSGEB veri tabanının kayıtlı, imalat sanayisinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin yerli ve yeni makine-teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlaması amacıyla KOSGEB İdaresi Bakanlığı ile aşağıda yer verilen bankalar arasında ''2016 yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Protokolü'' imzalanmıştır.

Bu kapsamda imalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin yerli ve makine-teçhizat alımları için 1.500.000 TL üst limitle kullanacakları kredinin 300.000 TL olan faiz/kar payı bedelinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacaktır. Bununla birlikte işletmelerin program kapsamında kullanacakları kredi, ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere toplam 36 ay olacak şekilde geri ödenecektir. Ayrıca teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin sunduğu kefalet hizmetlerinden da faydalanabilecektir.

Programda 8 banka yer almaktadır.

AKBANK T.A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

GARANTİ BANKASI A.Ş.

HALK BANKASI A.Ş.

İŞ BANKASI A.Ş.

VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

YAPIKREDİ BANKASI

Başvuru sürecinde ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak isteyen işletmeler KOSGEB kullanıcı adı ve şifresi ile http://kredi.kosgeb.gov.tr/ ekranında giriş yaparak Kullanıcı Rehberinin indirip incelenmelidir. İşletmelerin 19 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında http://kredi.kosgeb.gov.tr/ [1] adresinden başvuru formunu doldurmasıyla birlikte KOSGEB Müdürlüğü onay süreci başlayacaktır.

 

%AM, %28 %293 %2016 %06:%Haz

Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği'nden alınan 20.06.2016 tarih ve 1732 sayılı yazıda; TİM tarafından İhracatçı Birlikleri üyesi 100 şirkette, inovasyon yönetimi yetkinliğinin sürdürülebilir şekilde arttırılması ve uluslararası iş yapma tecrübesi kazandırılmasını teminen ülkemizdeki üniversiteler ve özel sektör arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve üniversitelerindeki bilimsel bilgi, araştırma ve uygulama tecrübesinin anılan şirketlere aktarılması amacıyla "İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi” başlatıldığı belirtilmektedir.

Yazıda devamla, bu projede yer almak isteyen ve ülkemizin dört bir yanından başvuran 35 üniversiteden toplam 316 mentörlük başvurusu alındığı belirtilmekte olup, üniversitelerin ve mentörlerin değerlendirme süreçlerinin başladığı ifade edilerek bununla birlikte tüm bölgelerimizden firmalarımızın bu projeye katılımlarını arttırmak amacıyla firmaların projeye son katılım tarihinin 30 Haziran 2016 olarak revize edildiği bildirilmektedir.
%AM, %17 %296 %2016 %06:%Haz

Sayın Üyemiz,

TOBB‘den 15.06.2016 tarih ve 11884 nolu yazıda, Zambiya’da faaliyet gösteren Mulungushi Çok Amaçlı Tarım Kooperatif Ortaklığı’nın ülkelerinde yer alan tarım arazilerinde yapılması planlanan yatırımlar için Türkiye’den ortak arayışında olduğu iletilmekte olup, söz konusu işletme ve gerçekleştirilmesi düşünülen projelerin yer alacağı tarım alanları hakkında ekte yer alan bilgi notu paylaşılmaktadır.

Söz konusu tarım alanındaki yatırımların, tarım sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanı sıra turizm, madencilik ve gayrimenkul sektörlerinde de faaliyet gösteren firmaları ilgilendirebileceği iletilmektedir. Daha detaylı bilgi için notta iletişim bilgileri yer alan ilgili kişi ile veya Zambiya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçilebilecektir.

Bu bilgileri içeren söz konusu not, TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) ana sayfasında yer alan ‘’Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları’’ başlığı altından da temin edilebilmektedir.

%AM, %17 %293 %2016 %06:%Haz

İlgi yazıda; İber-Amerika Ticaret Odaları Birliği (AICO)'nin, İber Yarımadası ülkeleri ile Latin Amerika Bölgesi'nde yer alan ülkelerin Ticaret Odaları / Birlik / Federasyonlarını tek çatı altında birleştiren, kar amacı gütmeyen, gönüllü, kolektif ve uluslararası bir kuruluş olduğu,

AICO'nun, 14 Temmuz 1975 yılında, İber-Amerika'daki Sanayi ve Ticaret Odalarının arasında koordinasyonu sağlamak, girişimciliğin gelişmesini, serbest pazarı, iş dünyasının gelişimini teşvik etmek ve desteklemek, bölgede sosyal sorumluluk bilinciyle istihdamın ve refahın yaratılmasına katkıda bulunmak üzere kurulduğu,

İber- Amerika'da yer alan 23 ülkeden Ticaret Odaları/Birlik/Federasyonlarını bir çatıda toplayan AICO'nun 400'den fazla üyesinin bulunduğu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin AICO ile temaslarını geliştirerek AICO'ya ''Gözlemci Üye'' , ''Onursal Üye'' ve ''Stratejik Ortak'' olduğu,

Ayrıca AICO'nun Türkiye'deki tek resmi temsilcisi olma görevini üstlendiği ve TOBB'un AICO'daki statüsünün sağladığı imkanlar çerçevesinde firmaların, AICO üyesi firmalar ile ticari ortaklıklar kurabilmesi adına oluşturulan www.centrodenegociosaico.org adresinde bilgilerini paylaşmaları halinde, İber-Amerika Bölgesi'nde faaliyet gösteren firmalarla iş yapabilme olanağına sahip olabildikleri,

TOBB üzerinden AICO'ya bilgilerini iletecek olan firmaların, söz konusu internet sitesinden ücretsiz olarak yararlanabilecekleri ve bu kapsamdaİber-Amerika Bölgesi'nde faaliyet gösteren AICO üyeleriyle iş yapmak isteyen firmaların EK'teki  firma bilgi formunu, firma logolarıyla birlikte, İngilizce doldurarak, TOBB (e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., Faks: 0312 218 2209)' a iletmeleri istenmektedir.

Bilgilerinizi arz ve rica ederiz.

Saygılarımızla,

%AM, %17 %292 %2016 %06:%Haz

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Kamu ve Özel Sektör Enerji/Petrokimya Konsorsiyumu/Şirketleri I. Toplantısı'nın, 16-17 Ağustos 2016 tarihlerinde, Tahran'da İran Ticaret, Sanayiler, Madenler ve Tarım Odası (ICCIMA) hizmet binasında gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmaların katılım formunu doldurarak, ICCIMA'ya gönderilmek üzere, 30 Haziran 2016 tarihine kadar e-posta ile Birliğimize (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iletmeleri gerekmektedir. Program ve katılım formu Birliğimiz web sitesinin www.tobb.org.tr Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları - Ülke Duyuruları-İran" bölümünde yer almaktadır. 

%AM, %17 %291 %2016 %05:%Haz
Punjab Hükümeti tarafından finanse edilen Punjab Saaf Pani Şirketi tarafından, kırsal bölgelerdeki içme suyu tedarikinin ve kalitesinin artırılması için Khadim-e Punjab Saaf Pani isimli programın başlatıldığı bildirilmektedir. Söz konusu projenin 2,8 milyar ABD Doları değerinde olacağı ve 137 kırsal tesisi kapsayacağı belirtilmektedir.

Projenin ilk aşamasının Güney ve Orta Punjab'ta başlatılacağı ifade edilmekte olup, 14 kontrat için ön eleme başvuruları için son başvuru tarihinin 17 Haziran 2016 olduğu bildirilmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye www.ppra.punjab.gov.pk adresinde ulaşılabileceği belirtilmekte olup, Birliğimiz web sitesinin (www.tobb.org.tr) "Hizmetler/UIuslararası İş İmk acirc;nları mdash;Ülke Duyuruları-Pakistan" bölümünde de konuya ilişkin bir doküman (Punjab-l) yer almaktadır.

İlgililere duyurulur.

%AM, %19 %333 %2016 %07:%Şub

İstanbul Ticaret Odası 1960’lı yıllardan itibaren Uluslararası platformdaki organizasyonlara Reel Sektör Mensuplarının katılımını sağlarken, 1999 yılında Türk Ürünleri Fuarları'nı girişimcilerin istifadesine sunmaya başladığını belirtmiştir.

Bu çerçevede, İstanbul Ticaret Odası’nın 2016 yılı fuar programında yer alan 3 önemli fuar hakkında bilgiler aşağıda sunulmaktadır;

1.Asya'nın en büyük Gıda Fuarı SIAL- China 2016 Türkiye Milli İştiraki, 5-7 Mayıs 2016, Şanghay / Çin Halk Cumhuriyeti

2.1980'li yıllardan itibaren Türkiye'nin her katılımında m2 ve katılımcı sayısını rekor seviyede arttırdığı SIAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı Türkiye Milli İştiraki, 16-20 Ekim 2016, Paris/Fransa

3.Batı Afrika'nın en gelişmiş ülkesi ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu (ECOVVAS) Ülkelerine ihracatın ana kapısı olarak adlandırılan Gana'da 1. Türk Ürünleri Fuarı, 24-27 Ağustos 2016. Akra / Gana

İhracatımızın arttırılması ve ekonomimizin rekabetçi gücünü net bir şekilde dış dünyaya tanıtabilmek adına söz konusu fuarlara firmalarımızın katılımının sağlanması büyük önem taşımaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

%AM, %19 %331 %2016 %06:%Şub

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamayla çocuklara satılmaması gereken uçucu, uyuşturucu madde ile çakmak ve çakmak gazı satışının yasaklanmasıyla ilgili alınan kararı kamuoyu ile paylaşmıştır. Üyelerimize mağdur duruma düşmemeleri için yaptıkları satışlarda dikkatli olmalarını çocuk yaştaki kii ve kişilere her ne sebeple olursa olsun belirtilen maddeleri satmamaları gerektiğini önemle hatırlatıyoruz...

%AM, %19 %330 %2016 %06:%Şub

Suudi Arabistan Krallığı Kralı Salman bin Abdul Aziz ve Mekke Vilayeti Valisi Ekselansları Prens Khalid Al Faisal himayelerinde, Cidde Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, "15. Cidde Ekonomi Forumu (JEF-2016)" nun, 1-3 Mart 2016 tarihlerinde Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla, 1999 yılından itibaren düzenlenen Forum'un bölgesel ve uluslararası iktisadi ve sosyal konuları ele aldığını ve Ortadoğu'nun öncü stratejik forumu olduğu belirtilmektedir. Söz konusu Forum'a mevcut ve geçmiş devlet başkanları, bakanlar, sanayi liderleri, şirket yöneticileri, girişimciler, akademisyenler ve medya temsilcilerinden oluşan yıllık 2000 katılımcının katılım sağladığı bildirilmektedir.

JEF 2016'da "Kamu Özel Ortaklığı: Etki için İşbirliği" temasıyla, Planlama ve Ekonomi Bakanlığı ortaklığı ile, INSEAD İşletme Okulu ve Girişimcilik Kuruluşu (EO) işbirliğinde, Suudi Arabistan'ın özelleştirilmesi kapsamında Kamu Özel Ortaklığı konusunun ele alınacağı bildirilmektedir.

İlgililere duyurulur,

Detaylı Bilgi İçin: Ms. Henna Maimani (Forum Müdürü)

E-Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tel: +966 12 652 92 47 Dahili: 1400 - 1413 

%AM, %19 %328 %2016 %06:%Şub

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, terör saldırılarında yaşamını yitiren şehitlerimizin yakınları, Güneydoğu’daki terör mağduru vatandaşlarımız ve Bayırbucak Türkmenleri için “Şimdi Yaraları Sarma Zamanı” kampanyası başlatılmıştır.

Vatanımızın güvenliğini canları pahasına sağlayan aziz şehitlerimizin yakınlarına destek olmak, Güneydoğuda terör mağduru olan vatandaşlarımızın yaralarını sarmak ve son zamanlarda Suriye’den gelen bütün kardeşlerimizle birlikte ülkemize sığınmak zorunda kalan Bayırbucak Türkmenlerine yardımcı olmak amacıyla başlatılan bu kampanyaya aşağıda ki web sayfasından katılabilirsiniz.

Bağış web sayfası linki: https://bagis.diyanetvakfi.org.tr/simdi-yaralari-sarma-zamani

Bilgilerinize sunarız.

%PM, %08 %631 %2016 %14:%Şub

%PM, %08 %630 %2016 %14:%Şub

Sayın üyemiz,

 

TOBB' dan tarafımıza gönderilen, Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili kayıtlı yazısında, İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nin yazısına atfen, önümüzdeki dönemde Tahran'da aşağıdaki ihtisas fuarlarının gerçekleştirileceği bildirilmektedir:

8. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Fuarı  26-29 Şubat 2016, son başvuru 16 Şubat 2016

 

5. Kentsel Yönetim Fuarı 26-29 Şubat 2016, son başvuru 16 Şubat 2016

 

3. Uluslararası Emlak Fuarı (AMLAK Expo) 26-29 Şubat 2016, son başvuru 16 Şubat 2016

 

15.Uluslararası Çevre Fuarı (Iran Enviro)     27 Şubat  - 1 Mart 2016, son başvuru 17 Şubat 2016

 

Fuarlarla ilgili detaylı bilgiye İran' ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarlığı'ndan (Tel: 0312 468 28 20 / Dahili: 134) ulaşılabileceği bildirilmektedir.

 

Bilginize sunulur.

%PM, %08 %590 %2016 %13:%Şub

Sayın Üyemiz, 1-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Tunus’un Safakes (Sfax) şehrinde, Safakes Uluslararası Fuarlar Demeği tarafından “11. Akdeniz Tarım ve Gıda Fuarı”nın düzenleneceği bildirilmektedir. Söz konusu etkinliğe ilişkin ayrıntılı bilgiye http://www.sma-medfood.com internet adresinden ve katılım formuna http://www.tobb.org.tr/UlkeRehberi/Sayfalar/tunus.php internet adresinden ulaşılabilmektedir. Bilgilerinize sunarız.

%PM, %08 %589 %2016 %13:%Şub

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: TOBB’nin 18.01.2016 tarihli ve 0411/1014 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, 23 Nisan - 30 Ekim 2016 tarihleri arasında, “Çiçek ve Çocuk” temasıyla “Dünya Botanik EXPO” Antalya'da gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Söz konusu organizasyona 40’ın üzerinde uluslararası katılımcının kuracağı iç ve dış mekân ülke bahçelerinin yanında sponsor firmalar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları gibi paydaşların da kurumsal bahçeler ile katılım sağlaması ve 8 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılması hedeflenmektedir. Konuyla ilgili olarak, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanında; 101 metre yüksekliğindeki EXPO Kulesi, 35.000 m2 kapalı ve 8.500 m2 açık alandan oluşan 6.500 kişilik Kongre Merkezi, Türkiye’nin ilk Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Türkiye’deki 3 farklı coğrafi bölgeye ait bitki örtülerinin bulunacağı Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, Amfi tiyatro ve 30.000’den fazla kültürel faaliyet, kongre ve sempozyumun ziyaretçilerin ilgisine sunulacağı belirtilmektedir.

Ayrıca sergi alanında diplomatik temaslar çerçevesinde ülkelerin, şirketlerin, uluslararası kuruluşların, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın davet edilerek “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” anlayışı ile teknolojik yeniliklerin sergileneceği ve “Business to Business” (B2B) etkinlikleri ile dünya çapında sektör temsilcilerinin buluşmasına olanak sağlanacağı ifade edilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

%PM, %08 %587 %2016 %13:%Şub

20.06.2007 tarih ve 26558 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Kıymetli Maden ve Taş Analizinde Yetki Verilecek Ayaar Evlerinin Standartları Seçimi ve Denetim Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ"e istinaden Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yetkilendirilen Özel Ayar Evleri aşağıda belirtilmiştir.

 

%PM, %08 %586 %2016 %13:%Şub

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alman bir yazıda, Tehlikeli Eşyaların Demiryolu ile Taşınmasına İlişkin Yönetmelik (RID) paralelinde hazırlanan Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 16/07/2015 tarih ve 29418 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01/01/2016 tarihinde yürürlüğe girdiği belirtilmektedir. Aynı yazıda, söz konusu Yönetmeliğin “Yetki Belgesi Alma Zorunluluğu” başlıklı 7 nci maddesinin 1 inci fıkrasında “Bu Yönetmelik ve RID kapsamına giren tehlikeli maddelerin demiryolu ile taşınması alanında faaliyet gösteren; dolduran, paketleyen, yükleyen, taşımacı/demiryolu tren işletmecisi ve demiryolu altyapı işletmecisi bu faaliyet alanlarından biri veya birden fazlası için faaliyette bulunanların Bakanlığa başvurarak Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almaları zorunludur. Faaliyet belgesinin düzenlenmesine ilişkin hususlar Bakanlıkça belirlenir” hükmüne vurgu yapılmıştır.

Ayrıca, bu kapsamda söz konusu Genel Müdürlükçe hazırlanan “Demiryolu Taşımalarında Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” 24/12/2015 tarih ve 86498 sayılı Bakanlık oluruyla onaylanmıştır. Bahsi geçen yönergeye Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesindeki (www.tmktgov.tr) Mevzuatlar / Yönergeler bölümünden ulaşılabilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

%PM, %08 %584 %2016 %13:%Şub

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda, Dışişleri Bakanlığı’nın 07.01.2016 tarihli ve 43143608-250-2016/10393821 sayılı yazısı ilgisinde Irak’ın Ankara Büyükelçiliğinden alınan bir yazıya atfen, lRAK’ta ticari banka olarak faaliyet gösteren Irak Varka Bank hakkında mevut mahkeme kararı ve haciz nedeniyle, anılan banka ile ticari alış-veriş yapılmaması gerektiği bildirilmektedir.

%PM, %14 %598 %2016 %13:%Oca
İlgi: TOBB’nin 05.01.2016 tarih ve 0441/93 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda; 31.12.2015 tarih ve 29579 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik ile 24.10.2013 tarihli ve 28801 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelikte muhtelif değişiklikler yapıldığı bildirilmiştir.

Bu kapsamda, ekte detaylı sunulan tanım, zorunluluk ve cezai hükümler eklenmekle birlikte yönetmeliğin geçici 1.inci maddesi 1.inci fıkrası gereğince, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan ve yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve ‘’Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi’’ bulunmayan taşıt sahiplerinin 01.07.2016 tarihine kadar taşıtlarına uygunluk değerlendirmesi yaptırmak ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almalarının zorunlu olduğu bildirilmiştir.

Yönetmeliğin 2.inci maddesine göre de tehlikeli maddelerin yurt içindeki taşımasında kullanılan ve bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve “Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi” bulunmayan ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almış olan taşıt sahiplerinin;

a)2005-2014 model taşıtlar için 31.12.2016 tarihine kadar,

b)1996-2004 model taşıtlar için 31.12.2017 tarihine kadar,

c)1995 model ve öncesi taşıtlar için 31.12.2018 tarihine kadar,

Bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslara göre Bakanlıktan veya Bakanlığın yetkilendirdiği kurum/kuruluştan Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi almak zorunda olduğu bildirilmiştir. Taşıt Durum Belgesi almayan taşıtlara söz konusu yönetmeliğin 28’inci maddesi 4’üncü fıkrası (e) bendi gereğince para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

Ayrıca 1 Temmuz 2016 tarihine kadar bahsi geçen Taşıt Durum Belgesi alınmayan araçların ve yukarıda belirtilen model yıllarına göre belirtilen tarihlere kadar Taşıt Uygunluk Belgesi/ ADR Uygunluk Belgesi alınmayan taşıtların da tehlikeli madde taşımacılığında kullanılmayacağı ve dolum tesislerinde kabul edilmeyeceği bilgisinin şifahi olarak alındığı ifade edilmiştir.

İlgili üyelerimizin dikkatine sunulur.

 

Yönetmeliğe linke tıklayarak ya da kopyalayıp taracınıza yapıştırarak ulaşabilirsiniz...

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151231-2.htm

 

%PM, %14 %597 %2016 %13:%Oca
İlgi: TOBB'nin 08.01.2016 tarihli ve 429 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazı; 2001 yılında kurulan Türkiye Çevre Koruma Vakfı, Bakanlığın desteklenmesi ve güçlendirilmesi faaliyetleri yanında, ülkemiz çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara katkı ve destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir. Bakanlığımız Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Çevre Yeterlilik Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Vakfımız ile birlikte 1-2-3 Şubat, 8-9-10 Şubat ve 22-23-24 Şubat 2016 tarihlerinde 3 grup olmak üzere RİXOS HOTEL/ANKARA’da (Atatürk Bulvarı 183/Kavaklıdere) “Çevre Görevlisi Vize Eğitimi” düzenleyecektir.

Eğitim 3 grup halinde yapılacak olup 2010 ve 2011 yıllarında belge alan “Çevre Görevlisi Belge” süresi 2016 yılında sona ermiş ve sona erecek olan çevre görevlilerinin katılması mecburidir. BU EĞİTİM 2016 YILI İÇERİSİNDE TEKRAR DÜZENLENMEYECEKTİR. BU SEBEPLE 2016 YILI İÇERİSİNDE BELGE SÜRESİ DOLMUŞ VE DOLACAK OLAN HERKES BU EĞİTİME KATILMAKLA MÜKELLEFTİR.

Grupların dolmaması halinde TÜÇEV grupları birleştirebilir, grupların dolması halinde yeni grup açabilir. Grubun iptal olması halinde iptal bilgisi taraflara maille bildirilecektir. Bu sebeple geçerli mail adresi belirtip kontrol etmeniz gerekmektedir.

Katılımcılar eğitim bedeli olan 400 TL’yi (KDV Dahil), Türkiye Çevre Koruma Vakfı İktisadi İşletmesi, T.C. Ziraat Bankası, Kamu Girişimci Şubesi, IBAN: TR44 0001 0025 3352 1264 1250 20 nolu hesaba (EFT, havale, elden vb. yatırılabilir) (Eğitim materyalleri ve sarf malzemeleri bu ücrete dahildir) yatırdıktan sonra (www.tucev.org) adresinden 15 Ocak 2016 tarihine kadarkayıt yaptırmakla mükelleftirler. Aksi takdirde ücret yatmış olsa dahi kayıtlar kabul edilmeyecektir.

Ücret yatıran tüm katılımcılar ücretlerini yatırırken mutlaka ad ve soyad belirtmekle yükümlüdürler. Aksi taktirde ücret yatırmış olsalar dahi kayıtları onaylanmayacak ve sistemden düşeceklerdir.

Eğitim konaklamasızdır. Konaklama masrafları katılımcıya aittir.

Eğitimler sabah 09:00 da başlayacaktır. Katılımcıların en geç 08:30’da otelde olmaları gerekmektedir. Eğitimin bitiş saati ise 18:00’dir. (Saat 18:00 den önce belge verilmeyecektir. Bu sebepten dönüş biletlerinizi bu saate göre ayarlamanız gerekmektedir.)

Katılımcı bu üç gruptan kendisine uygun olan tarihi belirleyerek o tarihteki eğitime katılabilir ancak gruplar kontenjanla sınırlıdır. Seçtiğiniz grubun dolu olması halinde diğer iki gruptan uygun olan gruba kayıt yaptırmanız gerekecektir.

Eğitime iştirak edecek olan katılımcıların giriş çıkış tarih ve saatleri ayrıca net olarak kayıt formundaki açıklama kısmında da belirtilmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

%PM, %14 %596 %2016 %13:%Oca
TOBB’dan alınan 05.01.2016 tarih ve 0441/95 sayılı yazı ile, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün yazısına atıfla; 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 17.inci maddesi 7.inci fıkrası gereğince idari para cezalarının, her takvim yılı başından geçerli olmak üzere o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu mükerrer 298.inci maddesi hükümleri uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerlendirme oranında artırılarak uygulandığı ve bu hükmün, nispi nitelikteki idari para cezalarında uygulanmadığının belirtildiği bildirilmiştir.

Ayrıca, Maliye Bakanlığı tarafından 2015 yılı için yeniden değerlendirme oranının %5.58 olarak belirlenerek 10 Kasım 2015 tarih ve 29528 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.

Bu kapsamda, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ, Tehlikeli Maddelerin Denizyoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik, Tehlikeli Maddelerin Demiryoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte öngörülen kuralların, şartların ve yükümlülüklerin ihlalleri karşısında uygulanacak uyarma ve idari para cezalarının yeniden değerlendirilerek, adı geçen Genel Müdürlük resmi internet sitesi www.tmkt.gov.tr adresi mevzuat bölümü Genelge kısmında yayınlandığı bildirilmiştir. Yayımlanan tutarlar 1 Ocak 2016 itibariyle uygulanmaya başlamıştır.

İlgili üyelerimizin dikkatine sunulur.

%PM, %14 %594 %2016 %13:%Oca

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği’nin 07.01.2016 tarihli ve 70574838-TİM.UTİB.02.ARGE.2016/16-94 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği tarafından 2009 yılından itibaren organize edilen “UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe AR-GE Proje Pazarı Zirvesi”nin sekizincisi uluslararası düzeyde 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde, 13-14 Mayıs 2016 tarihlerinde “AR-GE Proje Pazarı Lif ve Polimer Araştırmaları Sempozyumu” ile eş zamanlı olarak Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve BEBKA Organizasyon Ortaklığı ile gerçekleştirileceği bildirilmiştir.

Sektörde 2009 yılında, TÜBİTAK destekleriyle ve Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM), Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi Nonwoven Enstitüsü, Aachen Teknik Üniversitesi Teknik Tekstil Enstitüsü, İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuarları, Güney Kore Tekstil Gelişim Enstitüsü, Kyoto Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle gerçekleştirilen Zirve’nin işbirliği kuramlarının artırılması planlanmaktadır.

Ar-Ge Proje Pazarı vasıtasıyla Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü’nün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, yerli-yabancı üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknopark araştırmacılarını bir araya getirerek Ar-Ge destek programlarına sanayi-üniversite, sanayi-sanayi, üniversite-üniversite, sanayi-araştırma kurumu-üniversite ortak proje önerisi sunmaları amaçlanmaktadır.Etkinliklerimiz ile ayrıca, Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, yerli ve yabancı üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile Teknopark araştırmacıları bir araya gelerek yüz yüze görüşme fırsatı bulmaktadır.

Projelerin tanıtımı Bursa Merinos AKKM konferans salonlarında araştırmacıların ve sanayicilerin birebir görüşmeleri şeklinde ve sözlü sunumlarla gerçekleştirilecektir. Bağımsız üyelerden oluşan “Ödül Kurulları” tarafından başarılı bulunan Ar-Ge Proje önerileri ödüllendirilecektir.

Bu vesileyle, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteğinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde, 12-13 Mayıs 2016 tarihlerinde UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe AR-GE Proje Pazarı Zirvesi” etkinliği için kayıtlarhttp://www.utibargeprojepazari.com/ internet sitesi üzerinden alınmaktadır.

%PM, %14 %593 %2016 %13:%Oca

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında 9 Ekim 2015 tarihinde İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili tarafından yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Eğitim, Sınav ve Belgelendirme işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan İşveren ve İşveren Vekili  için  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecektir.

Anadolu Üniversitesince yürütülecek olan ilk e-Sertifika Eğitim Programına ilişkin başvurular internet oranında 28 Aralık - 15 Ocak 2016 tarihleri arasında http://esertifika.anadolu.edu.tr adresinden yapılacak olup;  Kayıt bedeli 250 TL'dir. Üyelerimiz kayıt ve başvuru koşullarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye http://www.esertifika.anadolu.edu.tr adresinden ulaşabilirler.

%PM, %14 %592 %2016 %13:%Oca
Rusya Federasyonu’nun 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlayacaktır.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu’na seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Rusya Federasyonu’nun diplomatik veya konsolosluk temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Bununla birlikte Rusya Federasyonu’nda geçici ikamet izni veya daimi ikamet izni bulunan Türk vatandaşları, gemi adamı cüzdanı sahibi olan Türk vatandaşları ve resmi pasaport hamili (diplomatik, hususi, hizmet pasaportları) olan Türk vatandaşlarının vizeden muaf tutulacaktır.

Ayrıca İstanbul’dan vize başvurusunda bulunacakların, Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. Engin Apt. No. 175/3 Şişli adresindeki vize merkezine başvurmaları tavsiye edilmektedir. Merkezin telefon numaraları ile çalışma saatleri http://www.vhs-turkey.com web adresinde yer almaktadır.

Konuyla ilgili güncel gelişmelere Dışişleri Bakanlığı web sitesinin (www.mfa.gov.tr) “Duyurular” bölümünden takip edebilirsiniz.

%AM, %25 %399 %2015 %08:%Ara

Ekonomi Bakanlığı, Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesi, alt yapı ve yenileme çalışmaları tamamlanarak www.teknikengel.gov.tr adresinden erişime açılmıştır. 

İnternet Sitesi, ihracatçılarımızın ticarette karşılaştığı sorunların çözümünde yararlanabileceği ve hizmetlere kolaylıkla ulaşabileceği temel bir platform olarak yapılandırılmıştır.

İnternet Sitesinde, üretici ve ihracatçılarımıza dış pazarlara girişte karşılaştıkları etiketleme, işaretleme, ambalajlama, karantina şartı gibi teknik düzenlemeler ile test ve belgelendirme işlemlerinden kaynaklanan teknik engellerin önlenmesine yönelik mekanizmalara yer verilmiştir.

Bu site ile ihracatçılarımız ticarette teknik engellere yönelik,

-ihracat gerçekleştirmek istenilen ülkenin uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabilir,

-ülkelerin mevzuat ve uygulamaları hakkında ilave bilgileri talep edebilir,

-ihracatta karşılaşılan sorunları interaktif olarak bildirebilir,

-diğer ülkelerin düzenlemelerini taslak aşamasında yorum yaparak değiştirilmesini sağlayabilir.

Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesi, tüm gerçek ve tüzel kişilerin ücretsiz kullanımına açıktır. Siteye üye olacak kullanıcıların e-posta adreslerine, ilgilenilen ülke ve ürün gruplarına ilişkin taslak düzenlemeler günlük olarak gönderilir.

İhracatta karşılaştığımız ticarette teknik engellerin önlenmesi, sürdürülebilir ihracat artışının sağlanması açısından da gereklidir. Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılarımıza dış pazarlarda karşılaştıkları teknik engellerin çözümü konusunda da destek olmaktadır. Ekonomi Bakanlığınca yeniden yapılandırılan Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesi ihracatçılarımızın karşılaştıkları sorunların öğrenilmesi ve teknik engellerin aşılması açısından temel bir platform olacaktır

%AM, %25 %399 %2015 %08:%Ara

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından, verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımın artırılması, verimlilik konusunda yürütülen projelerin kamuoyuna duyurulması, uygulanmış projelerin sağladığı yararların tanıtılması ve verimliliği artırma konusunda yürütülecek yeni projelerin teşvik edilmesini sağlamak amacına yönelik olarak her yıl “Verimlilik Proje Ödülleri” düzenlenmektedir.


Ödüle Başvurabilecek Projeler

- İşletmenin sunduğu ürün veya hizmetlerin kalitesini iyileştirmeye yönelik projeler 
- İş süreçlerinin performanslarını arttırmaya yönelik projeler 
- Hammadde, malzeme, enerji, sermaye ve insan kaynaklarının verimliliğini arttırmaya yönelik projeler 
- İşletmenin karlılığını arttırmaya veya maliyetlerini azaltmaya yönelik projeler 
- Çalışma yaşamının kalitesini iyileştirmeye yönelik projeler

Kimler Başvurabilir?

-Mikro İşletmeler
-Küçük İşletmeler
-Orta Büyüklükteki İşletmeler
-Büyük İşletmeler
-Kamu Kurumları

Başvuru Koşulları

- Başvurular proje yürütücüsü işletmeler tarafından yapılır.
- Projenin tamamlandığı tarih ile son başvuru tarihi arasındaki süre bir yılı geçemez.
- Daha önce herhangi bir kuruluştan ödül alan projeler için başvuru yapılamaz.
- Bir işletme bir yıl içinde en fazla üç proje ile başvurabilir.
- Başvurular, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan İşletme Başvuru Formu doldurularak elektronik ortamda gönderilmesi suretiyle yapılır.
- Başvuru sırasında herhangi bir ücret alınmaz.
Bağımsız Değerlendirici Başvuruları 

Gönüllü Bağımsız Değerlendirici olarak süreçte yer almak için; kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanları, özel sektör çalışanları, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri başvuruda bulunabilirler.
Son Başvuru
(İşletme ve Bağımsız Değerlendirici Başvuruları) 9 Kasım 2015 - 9 Ocak 2016
%PM, %24 %628 %2015 %14:%Ara

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ nden (TOBB) alınan 22/12/2015 tarihli yazıda;

Türk Tasarım Damşma Konseyi’nin hazırladığı ve Kasım 2014’te yürürlüğe giren “Tasanm Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2014-2016)” Hedef 4, Faaliyet Tde belirtilen "Türkiye'nin tasanm envanterinin hazırlanması" çalışması Birliğimiz ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) sorumluluğunda yürütülmektedir.

Envanterin amacı, Türkiye’de endüstriyel tasanm faaliyetlerinin insan kaynağı ve ekonomik açılardan hacmini, faaliyetlerin hangi sektörlere dağıldığım, endüstriyel tasarımcıların mesleklerini nasıl icra ettiklerini, uzmanlık alanlarım ve gelir durumlarım araştırmaktır. Hazırlanacak envanter, devlet desteklerine, vergi teşviklerine ve Türk Tasanm Damşma Konseyi'nde yapılacak çalışmalara temel oluşturacaktır.

Bu doğrultuda; bünyesinde endüstriyel tasanm faaliyeti bulunduran veya endüstriyel tasanm hizmeti alan üretim veya pazarlama firmalarına, endüstriyel tasanm hizmeti veren ofis veya şirketlere, dört yıllık endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasanm bölümlerini bitirmiş tasarımcılara yönelik hazırlanmış anketlere Birliğimiz web sayfasındaki ( http://tobb.org.tr/Sayfalar/20151221-TasarimEnvanteri.php ) “Endüstriyel Tasanm Envanteri Anketleri için tıklayınız.” adlı bölümden ulaşabilirsiniz.

Bu kapsamda; endüstriyel tasarım yapan, endüstriyel tasarım yaptıran ve endüstriyel tasarımcı çalıştıran üyelerimizin  linkte yer alan "Bilgi Formu"nu  doldurmaları gerekmektedir.

%PM, %09 %626 %2015 %14:%Ara

İlki 2014 yılında  Van'da  yapılan Türkiye-İran Forumu'nun  ikincisinin, Van Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)  stratejik partnerliğinde, İran Dışişleri  Bakanlığı  Politik ve Uluslararası Araştırma Merkezi (IPIS) ile TASAM'ın ev sahipliğinde, 26-27 Aralık 2015 tarihlerinde İran'da yapılacağı bildirilmektedir.

Söz konusu etkinliğe katılım bedeli uçuş ve konaklama dahil 2900,- TL olup, detaylı bilgi, katılım formu ve banka bilgileri http://bit.ly/1NzoHcl adresinde ve  bu  adreste  yer  alan ''Profesyonel Katılımcı Kaydı" bölmesinde yer almaktadır.

%PM, %03 %625 %2015 %14:%Ara

TOBB’ dan Odamıza gelen yazıda; Türkiye de bulunan İsviçre Ticaret Odası Derneği tarafından "İsviçre'de Yatırım, Dünya Çapında Oyuncu Ol" teması adı altında, 09 Aralık 2015 Çarşamba günü, Istanbul Swissôtel The Bosphorus'da "XI. İsviçre Türkiye Ekonomik Forumu" düzenlenecektir. 
"Küresel İnovasyon" ve "Dünya Rekabetçilik" endekslerinde 5 yıldır 1 .sırada yer alan İsviçre yabancı yatırımcılara vergi avantajları ve kolaylıklar sağlamaktadır. Bahse konu Forum'un amacı ise bu doğrultuda Türkiye ve İsviçre'deki son gelişmeleri katılımcılara aktarmaktır. 
Forum'a katılım kamu kurum ve kuruluşları ile Oda temsilcilerine ücretsiz olup, diğer katılımcılar için katılım ücreti 60 TL'dir. 
Detaylı bilgi için Türkiye İsviçre Ticaret Odası Derneği ( Tel: 0212 211 1435) ile irtibata geçilmesi 
gerekmektedir. 
Konferansın taslak programı ve katılım formu TOBB internet sitesi (www.tobb.org.tr) 
sağ panelinde "Hizmetler" başlığı altında "Uluslararası İşbirliği İmkanları/Yurt İçi Etkinlikler" 
bölümünde yer almaktadır. 

%PM, %01 %614 %2015 %13:%Ara

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: TOBB’nin 25.11.2015 tarihli ve 0411/21762 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, her yıl Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen “Hannover Sanayi Fuarı”nda Türkiye milli katılım organizasyonunun İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenleneceği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Hannover Sanayi Fuarı’nın 2015 yılında yaklaşık 225.000m2Tik alanda, 6.500 firmanın katılımıyla gerçekleştiği, 70 ülkeden 220.000 profesyonel tarafından ziyaret edildiği belirtilmektedir. Hannover’de Türkiye’nin en etkin katılımlar arasında yer aldığı, 2015 yılında Almanya, Hindistan, Çin ve İtalya ile birlikte Türkiye’nin katılım sıralamasında ilk 5 ülke arasında yer aldığı ifade edilmektedir.

25-29 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Hannover 2016’da, ABD’nin partner ülke olarak yer alması ile fuarın katılımcı ve ziyaretçi grafiğinin yükseleceğinin öngörüldüğü ifade edilmektedir. Bu itibarla, Avrupa’nın en büyük sanayi fuarlarından biri olan Hannover Sanayi Fuarı’na İstanbul Ticaret Odası’nın 2016 yılında katılım alanlarını daha da genişleterek, Yan Sanayi ve Enerji sektörlerinde 4, 5, 6 ve 13 no’lu salonlarda milli katılım organizasyonu gerçekleştireceği belirtilmektedir.

Söz konusu fuar için katılım bedelinin 530 Euro/m olarak belirlenmiş olduğu, fuara minimum 12m2 ile katılım sağlanabileceği ifade edilmektedir. Belirtilen bedele, stand inşaatı, elektrik bağlantısı, aydınlatma ve temel dekorasyon malzemeleri, nakliye, gümrükleme ve sigorta işlemleri, Türkiye pavilyonunun fuar alanında tanıtımı, Türkiye broşüründe katılan firma bilgilerinin yer alması, ofis, iletişim araçları, güvenlik, ikram hizmetleri, stand büyüklüğü ile orantılı ücretsiz fuar giriş kartı dahil olmak üzere tüm ana hizmetlerin dahil olduğu belirtilmektedir. Fuarın devlet desteği kapsamında olduğu, paket fiyat üzerinden %50 oranında devlet desteğine ilişkin işlemlerin takibinin İstanbul Ticaret Odası tarafından yürütüleceği ifade edilmektedir. Fuara ilişkin ayrıntılı bilgiye TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Yurt Dışı Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

%PM, %17 %668 %2015 %15:%Kas
Çek Kullanımı Karekod Uygulaması İle Daha Güvenli
Ticarette vadeli alım-satımlar önemli bir yer tutuyor. Çünkü reel sektörde sermaye çoğunlukla kıttır ve finansmana erişim de her zaman kolay ve ucuz değildir. Özellikle de vadeli çek, şirketlerimiz için önemli bir finansman kaynağıdır. Türkiye'deki şirketlerin yurtiçi satış ciroları, yani toplam yurtiçi ticaret hacmi, 2014 yılında 3,7 trilyon lira civarındadır. Bu yurtiçi ticaret hacminin de yaklaşık üçte ikisinin, yani 2,4 trilyon lirasının, vadeli işlemlerle yapıldığı tahmin edilmektedir. Vadeli ticaret, ekonomide büyük paya sahiptir. 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasından sonra, Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte, çek sicillerinin özel sektöre açılmasını sağladı. Ancak, reel sektördeki şirketlerin bu sistemi beklenilen ölçüde kullanmadığı görüldü. Çek sicil raporlarının yüzde 95'ini finansal kurumlar alırken, reel sektörün payı yüzde 5'te kaldı.
Bunun üzerine, sistemin daha hızlı, güvenilir ve etkin hale getirilmesi için Türkiye ve dünyada bir ilk olan Karekodlu Çek  uygulaması geliştirildi. Bu süreçte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Bankalar Birliği, Kredi Kayıt Bürosu ve ilgili kamu kurumları koordinasyon içinde çalıştı.
Risk santralizasyon merkezinin Türkiye Bankalar Birliği'ne verilmesiyle pozitif sicil de tutulmaya başlandı. Kişilerin ödemediği çek ve senetlerin yanında ödedikleri de kayıtlara girmeye başladı. 2006'dan bu yana kişilerin bütün kredi geçmişi Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında yer almaktadır. Dolayısıyla karekodlu çek kullanımında, çek veren kişinin tüm finansal geçmişi artık görülebilmektedir. 
15 Haziran 2015'den itibaren uygulamaya başlanan Karekodlu çek, ticaret hayatını doğrudan ve olumlu yönde etkileyecek, yeni ve çok önemli finansal üründür. Çeklerin piyasada kullanımım kolaylaştıracak, keşideci ile ilgili piyasaya daha fazla bilgi verecek yeni uygulama, karekodlu çekle başlamış oldu. Bunun için üyelerimizin çalıştıkları bankalardan karekodlu çek talep etmeleri önem arz etmektedir. Yine ticaret yaparken üyelerimizin müşterilerinden karekodlu çek talep etmesi sistemin yaygınlaşmasını sağlayacak ve karekodlu çekin kullanımını artıracaktır. Böylelikle daha güvenli bir ticaret ortamına kavuşmuş olacağız.
Konuyla ilgili olarak Ynetim Kurulu Başkanımız Ahmet Arat, “ Ticarette vade önemli bir yere sahip. Zira ticarette peşin alışveriş eskisi kadar çok kullanılan bir yöntem değil. Özellikle de vadeli çek, üyelerimiz için önemli bir finansman kaynağıdır. Üyelerimizin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi de bu vadeli çeklerin zamanı geldiğinde karşılığının bulunmamasıdır. Belirli bir planlamayı esas alarak yapılan ticarette satılan hizmet ya da ürünün karşılığının alınmaması bir çok işletmeyi zor durumda bırakmaktadır. Bu olumsuz durumların önüne geçilmesi için uygulanmaya başlayan bu çalışma sayesinde ticaret, çeklerin üzerinde bulunan karekodlar, akıllı telefonlara yüklenecek bir program vasıtasıyla okutularak güvenli bir hale gelmektedir. Tüm üyelerimize bu sistemi kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız.
 http:/tobb.org.tr/OdaveBorsalarDB/Sayfalar/20151012-Sunum.php  
%PM, %17 %613 %2015 %13:%Kas

Adalet Bakanlığı 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Retaj Royale Otel’de “Adli ve İdari Uyuşmazlıklarda İş Dünyasının Karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sempozyumu” düzenlenecektir.

İki gün sürecek olan panelde;”İdari yargı uyuşmazlıklarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri”,”ticaret hukukundan kaynaklanan işveren sorunları ve çözüm önerileri”,”icra ve iflas hukukundan kaynaklanan işveren sorunları ve çözüm önerileri”,”iş ve sosyal güvenlik hukukundan kaynaklanan işveren sorunları ve çözüm önerileri” ilgili bütün tarafların katılımıyla tartışılacaktır.

%PM, %17 %603 %2015 %13:%Kas

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin 30.10.2015 tarihli ve 41111086-TİM.İMMİB.GSK.ELK.2015/528-13688 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Elektrik, Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Elektrik Elektronik ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 6000 bini aşkın üye firmasıyla Türkiye’nin en büyük ihracatçı Birliklerinden biri olduğu belirtilmiştir.

Yazıda devamla, Elektrik, Elektronik ve Bilişim temalı TET Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin 4.sü, 08 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilmiş olup proje pazarına başvurusu alınan 500 projeden 143 tanesi etkinlik gününde sergilenmeye hak kazanmış ve proje sahipleri gün boyunca iş adamları, yatırımcılar, sanayiciler ve ilgili diğer ziyaretçiler ile bir araya gelme şansı elde ettiği, etkinlik gününün sonunda derece alan projelere, düzenlenen bir törenle 150.000 TL tutarında ödül dağıtıldığı bildirilmiştir.

06 Nisan 2016 tarihinde 5.sini gerçekleştirmeyi planlandığı, “TET Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliği için aşağıdaki kategorilerde proje başvuruları http://www.tetprojepazari.org/ adresinden alınmaya başlandığı bildirilmiş olup son başvuru tarihi 12.02.2016 saat 17:00 dir.

  1. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Uygulamaları (ICT)
  2. Enerji Üretim, İletim ve Dağıtımına Yönelik Uygulamalar
  3. Çevre ve Enerji Verimliliği Uygulamaları
  4. Diğer Elektrik Elektronik Uygulamaları

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

%PM, %05 %596 %2015 %13:%Kas

Tokat Halk sağlığı İl Müdürlüğü tarafından okat Valisi Cevdet Can'nın da katılımlarıyla Sigarayı Bırakma Polikliniklerinin tanıtım toplantısı gerçekleşmiştir. Sigarayı bırakmak isteyen üyelerimiz detaylı bilgiyi Tokat Halk Sağlığı Müdürlüğünden alabilir

%PM, %28 %594 %2015 %13:%Eki
23-26 Aralık 2015 tarihlerinde, Tahran’da, 1. Uluslararası Doğal Afetlerde, Afet Yönetim ve Güvenlik Konferansı ile Sergisi düzenlenecektir.​

Konferans ve Sergiye katılacakların, arzu ettikleri takdirde, etkinlikler kapsamında makale çalışmalarını da iletebilecekleri belirtilmektedir.

 

Konferans ve Sergi ile ilgili detaylı bilgi www.irtsn.com adresinde yer almakta olup, Sergide yer alabilecek ürünler ile makale konularına ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır.

%PM, %15 %591 %2015 %13:%Eyl

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından 21-24 Ekim 2015 tarihleri arasında IV. Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi düzenlenecektir.

Detaylı bilgi ve online kayıt için www.elektriktesisatkongresi.org tıklayınız.

%PM, %11 %597 %2015 %13:%Eyl

Ekte T.C. Suluova İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı tarafından yapılacak ihale ile ilgili bilgilendirme vardır. İlgilenen Üyelerimiz ihale ile ile ilgili dökümanı yazımız ekindeki bağlantıya tıklayarak indirebilir...

%AM, %01 %347 %2015 %07:%Eyl
Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 20.08.2015 tarih ve 15753 sayılı yazısına konu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yazısında; “Tehlikeli Maddelerin Demiryolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik”in 16.07.2015 tarih ve 29418 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirilmiştir.
 
Anılan  yönetmelik kapsamında, ulusal demiryolu altyapı ağı ile yapılan tehlikeli madde taşımacılığı, tehlikeli maddeleri görenler, bu maddelerin alıcıları, paketleyenler, dolduranlar, boşaltanlar, demiryolu altyapı işletmecileri ve tehlikeli madde taşımasında görev alan personel ile tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan ambalajlar ve yük taşıma bilimleri ile ilgili bir dizi düzenlemenin  yürülüğe girdiği belirtilmiştir.
 
Söz konusu yönetmelik hakkında detaylı bilgiye Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesinden ( www.tmkt.gov.tr) mevzuatlar başlığı altında ulaşılabilinmektedir. 
 
Üyelerimizin bilgi ve dikkatine sunulur.
%AM, %17 %376 %2015 %08:%Ağu
TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü
 
"Münfesih olmalarına veya sayılmalarına rağmen Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca Müdürlüğümüz tarafından kendilerine yapılan ihtar ve 15/05/2015 tarihli ve 8821 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanan ilana rağmen süresi içerisinde bildirimde bulunmayan ve aşağıda bilgileri yer alan limited şirketlerin 17/08/2015 tarihinde ticaret sicilinden resen silindikleri tescil ve ilan olunur. "
 
Salih DEMİRCİ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Ticaret Sicili Müdürü
 
 
SIRA NO Ticaret Sicil No   Ticaret Unvanı
1               4892                     MEDİKARA SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
2               4687                     EMS ÇOLAKLAR TEKSTİL AYAKKABI TURİZM OTOMOTİV GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
3               4398                     TOKAT ASE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 
%PM, %30 %729 %2015 %16:%Haz
TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü
 
Bilgileri aşağıda yer alan anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin, ticaret sicili kayıtları üzerinde yapılan inceleme neticesinde münfesih durumda olduğu anlaşılmıştır.
6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca, şirketlerin/kooperatiflerin infisah sebeplerinin iş bu ihtarın ilanından itibaren iki ay içinde münfesih olma sebeplerinin ortadan kaldırılarak buna ilişkin ispat edici belgelerin Müdürlüğümüze ibraz edilmesi ya da şirket/kooperatifin faaliyetinin devamına mümkün olmaması halinde aynı süre içerisinde tasfiye memurunun bildirilmesi, ayrıca şirket ya da kooperatifin davacı veya davalı sıfatıyla devam eden davasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı beyanın Müdürlüğümüze verilmesi gerekmektedir.
Belirtilen süre içerisinde münfesih olma sebeplerini ortadan kaldıran işlemlerin yerine getirildiğinin ispatlayıcı belgelerle birlikte bildirilmemesi ya da tasfiye memurunun bildirilmemesi halinde şirketin/kooperatifin unvanı ticaret sicilinden silinecek olup, şirkete/kooperatife ait malvarlığının kaydın silindiği tarihten itibaren on yıl sonra Hazineye intikal edeceği ve bunun kesin olduğu ihtaren ilan olunur.   30/06/2015
 
Salih Demirci
Ticaret Sicili Müdürü
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sıra No Ticaret Sicili No Ticaret Unvanı İhtar İlanına Muhatap İlgililer                                                      (Adı-Soyadı) İnfisah Sebebi
1 3347 TOKAT ÖZKANLAR TURİZM AYAKKABI İNŞAAT GIDA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ADEM ÖZKAN ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
2 3364 TOKAT ŞİMŞEK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. OSMAN ŞİMŞEK ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
3 3623 MT-PHARMA İLAÇ TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ BEKİR EROL ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
4 3672 MA KROM MADENCİLİK İNŞAAT TAAHHÜT SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. MUHİTTİN OVALIOĞLU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
5 3687 TOKAT ŞEKERLER GIDA İHTİYAÇ MADDELERİ PAZARLAMA SAN.TİC.LTD.ŞTİ. NEVZAT ŞEKER ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
6 3795 TOKAT ÖZBİL EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ BİLGİSAYAR ELEKTRONİK BASIN YAYIN SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. NECDET KARASU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
7 3848 TÜREV MEDİKAL PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MUSTAFA ÇÜYCÜ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
8 4011 KAPSO GIDA İNŞAAT İLETİŞİM TURİZM TEKSTİL TİCARET SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ ERKAN KAPICIOĞLU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
9 4029 İPEK KURUYEMİŞ TURİZM GIDA İNŞAAT OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ÖMER İPEKLİ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
10 4144 ERKEM TEKSTİL GIDA TEMİZLİK GÜVENLİK YAKACAK MADDELERİ SANAYİİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  ERKOÇ ŞAHİN ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
11 4359 TOKATLI KARDEŞLER UNLU MAMÜLLER İMALAT PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  HÜSEYİN EVREN DİLEK ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
12 4509 BEREN AKARYAKIT ÜRÜNLERİ TEMİZLİK HİZMETLERİ GIDA TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ALİ VURAL ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
13 4585 ÖZGÜR ÇORAPÇILIK VE TEKSTİL SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MUSTAFA NECATİ ORHAN  ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
14 4602 BİLAY TEMİZLİK YEMEK GIDA PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ HÜRREM (ADEM) DERİN - CEMALETTİN AYDIN ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
15 4649 TOKAT EMRE HAYVANCILIK TARIM OTOMOTİV İNŞAAT GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ HÜSEYİN BATIRIR ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
16 4668 S&F TEKSTİL,ELEKTRONİK,MEDİKAL,TEMİZLİK İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ FERDİ FİDAN  ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
17 4727 KAP-LAS KAPTANLAR OTO LASTİK KAPLAMA NAKLİYAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MUSTAFA KAPTAN ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
18 4765 YEŞİLIRMAK ATA EKMEK UNLU MAMÜLLER SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ZEKERİYA TİREKİ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
19 4768 TOKAT EFE TARIM,NAKLİYAT,AKARYAKIT,MADENCİLİK İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ CİHAT GENÇEL ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
20 4813 TOKAT TRUVA TEKSTİL İNŞAAT TURİZM GÜVENLİK HAYVANCILIK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MEHMET OĞUZ BOZOVALI ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
21 5053 KARABACAKOĞLU YAKIT ELEKTRİK İNŞAAT NAKLİYE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MÜSLÜM KARABACAKOĞLU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
22 5162 İPEKLER TARIM-NAKLİYAT-HAYVANCILIK-AKARYAKIT-İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ZAFER İPEK ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
23 4562 ÖZ-CANLAR GIDA,TURİZM,İNŞAAT,TAAHHÜT,NAKLİYAT,SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MUSTAFA CAN ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
24 5151 HAK-SER OKANLAR MADENCİLİK, DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI GIDA, TURİZM, KONFEKSİYON SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ SERKAN OKAN  ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
25 4824 ÖZ-EK TEKEL,TURİZM,GIDA,NAKLİYE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ AYŞEGÜL KÖK ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
26 206-ALMUS BER-ER ORMAN ÜRÜNLERİ İNŞAAT AKARYAKIT ÜRÜNLERİ NAKLİYE GIDA LİMİTED ŞİRKETİ YUNUS YILMAZ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
27 5002 2M YAPI MİMARLIK İNŞAAT MADENCİLİK NAKLİYE SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ MUSTAFA YILMAZ - MEHMET YILMAZ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
28 5759 ALTIN BADEM GIDA TURİZM EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİ OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  MUSTAFA ERGİN TÜRKOĞLU-ÖZCAN UÇAR ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
29 3940 DESİMA MOBİLYA KANEPE YATAK İMALAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ALİ HAKAN İKİKAT-OSMAN YAVUZ İKİKAT-HALİME CEYLAN-ÖZKAN YILDIRIM SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI
30 3319 İCE MOTORLU ARAÇLAR VE TEKSTİL, GIDA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ CENGİZ LAMİ GÜRÜF-ELİF GÜRÜF ALEV JALE GÜRÜF-ERHAN BOZYEL SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
31 3017 ŞAFAK MODÜLER MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. EROL OKAN-MÜNİR SEÇİLMİŞ-KEMAL ZENGİN-HASAN AKYÜZ SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
32 2237 TOKAT HAS UN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. AHMET GÜR-TAHİR GÜR-ABDULLAH KESİCİ-BETÜL ERGÜN (TOKUŞCU) SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
33 3384 İ.CE TEMİZLİK GIDA MADDELERİ DAĞITIM TİCARET A.Ş. CENGİZ LAMİ GÜRÜF-ELİF GÜRÜF ALEV JALE GÜRÜF-TURAN İLHAN SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
34 3443 İCE TURİZM - İNŞAAT TİCARET ANONİM ŞİRKETİ CENGİZ LAMİ GÜRÜF-ELİF GÜRÜF ALEV JALE GÜRÜF-TURAN İLHAN SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
35 3565 İCE SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ A.Ş. CENGİZ LAMİ GÜRÜF-İSA GÜRÜF ALEV JALE GÜRÜF-TURAN İLHAN SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
36 4391 TOKAT ALTILAR GIDA SAĞLIK HİZMETLERİ NAKLİYE İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ MUSTAFA KAVAKLI-GÖKTUĞ POLAT-ŞÜKRÜ KALELİOĞLU-SALİH KAVAKLI-YAVUZ PEKER SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
37 3701 TOKAT GENÇ GİRİŞİMCİLER ARMA GIDA VE TEKSTİL PAZARLAMA TİCARET A.Ş. ALİ HAKAN İKİKAT-OSMAN YAVUZ İKİKAT-CEMAL NEZİH YAPICI-BİROL CAN SON BEŞ YIL GENEL KURUL YAPMAMIŞ OLMASI- ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
38 5006 AK-TÜRK İNŞAAT TURİZM PETROL ÜRÜNLERİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ  MUSTAFA ERGİN TÜRKOĞLU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
 
%PM, %30 %727 %2015 %16:%Haz
TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü
 
Bilgileri aşağıda yer alan anonim ve limited şirketlerin ticaret sicili kayıtları üzerinde yapılan inceleme neticesinde, 24/6/1995 tarihli ve 559 sayılı Türk Ticaret Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname gereğince, sermayelerini anılan Kanun Hükmünde Kararname ile öngörülen tutarlara çıkarmamış oldukları tespit edildiğinden münfesih durumda olduğu anlaşılmıştır.
6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca, şirketlerin iş bu ihtarın ilanından itibaren iki ay içinde tasfiye memurunun bildirilmesi, ayrıca şirketin davacı veya davalı sıfatıyla devam eden davasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı beyanın Müdürlüğümüze verilmesi gerekmektedir.
Belirtilen süre içerisinde tasfiye memurunun bildirilmemesi halinde şirketin unvanı ticaret sicilinden silinecek olup, şirkete ait malvarlığının kaydın silindiği tarihten itibaren on yıl sonra Hazineye intikal edeceği ve bunun kesin olduğu ihtaren ilan olunur. 30/06/2015
 
Salih Demirci
Ticaret Sicili Müdürü
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sıra No Ticaret Sicili No Ticaret Unvanı İhtar İlanına Muhatap İlgililer                                                      (Adı-Soyadı) İnfisah Sebebi
1 2954 GÜNAY KURUYEMİŞ İMALAT PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ KEMAL AYDIN SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
2 2535 HAK-BİR SANAYİ VE TARIM MAKİNALARI LTD.ŞTİ. MUSTAFA ANLAR SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
3 3278 ÇAMLIBEL ELİBOL PETROL İNŞAAT TARIM GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ. YUSUF ELİBOL SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
4 3309 NEHİR GIDA MADDELERİ TARIM İNŞAAT NAKLİYE OTOMOTİV SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ERTUĞRUL TALU SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
5 3489 AF-SE MOBİLYA, GIDA, İNŞAAT, TEKSTİL, TURİZM SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ. ABDULLAH SEÇİLMİŞ SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
6 3680 PETFA PETROL ÜRÜNLERİ İNŞAAT TURİZM REKLAM GIDA İHTİYAÇ MADDELERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ FAHRİ ÖZDİLEK SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI
7 3754 ŞENOCAK REKLAM BİLGİSAYAR SİSMİK ARAMA TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ AHMET TUĞRUL ŞENOCAK SERMAYESİNİ ASGARİ TUTARA YÜKSELTMEMİŞ OLMASI

 

%AM, %19 %370 %2015 %07:%Haz
Sayın Üyemiz;  
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan bir yazıda; Ekonomi Bakanlığı’nın yazısına atfen, Bilindiği üzere, AB ile imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde, 1997 tarihli ve 97/9196 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, AB’nin ürünlere dair teknik mevzuatının kamu kurumlarınca uyumlaştırılması çalışmalarında koordinatör kurum olarak belirlendiği bildirilmektedir. Bu görevin temel unsuru olarak, mevzuat uyumunun yasal dayanağını oluşturan 4703 sayılı ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ile bu Kanuna istinaden 4 adet Bakanlar Kurulu Yönetmeliği ve 2 adet Bakanlık Yönetmeliğinin Ekonomi  Bakanlığınca hazırlanarak yürürlüğe konulduğu bildirilmektedir.
 
Bu Yönetmeliklerden biri “Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları ve Onaylanmış Kuruluşlar Yönetmeliğindir. Bu Yönetmelik, uygunluk değerlendirmesi kavramı ile uygunluk değerlendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşların çalışma usul ve esaslarına yer vermektedir.Bu çerçevede, ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü durumlarda, bir ürünün piyasaya arz edilmeden önce uygunluk değerlendirmesi işlemlerine tabi tutulması ve bu işlemlerin olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Bu işlemler, uygunluk değerlendirme kuruluşu adı verilen üçüncü taraf test veya belgelendirme kuruluşlarınca yerine getirilmektedir. İlgili teknik düzenlemenin ürüne CE işareti iliştirilmesini öngördüğü durumlarda ise, bu işlem yetkili kuruluşlar tarafından görevlendirilen ve isimleri Avrupa Komısyonu’na bildirilen onaylanmış kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. 
 
Türkiye ile AB arasında imzalanan 1/2006 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı (OKK) çerçevesinde ülkemiz AB üyesi ülkelerle aynı şartlarda onaylanmış kuruluş atayabılmektedir. Bu atamanın yapılabilmesi için ise ilgili AB mevzuatının ülkemiz tarafından uyumlaştırıldığının ülkemiz ile AB arasında imzalanan bir Beyan metni ile karara bağlanması gerekmektedir. Yetkili kuruluşlar tarafından görevlendirilmesi uygun görülen aday onaylanmış kuruluşlara dair bildirimler ile onaylanmış kuruluşların mevcut durumlarındaki değişiklikler elektronik bir sistem olan AB'nin Yeni Yaklaşım Onaylanmış Kuruluşlar Bilgi Sistemi NANDO üzerinden Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla Avrupa Komisyonu'na iletilmektedir. Bu çerçevede, halihazırda beyan metni imzalanmış ekli listede yer alan 21 adet AB direktifinden 14'ü kapsamında 35 onaylanmış kuruluş faaliyet göstermekte olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte, gerek tüm direktifler kapsamında onaylanmış kuruluşumuz olmaması gerekse mevcut kuruluşlarımızın faaliyet kapsamı dikkate alındığında, ülkemizin onaylanmış kuruluş altyapısının yeterliliği ile test/belgelendirme hizmeti ihtiyacı duyulan alanların tespitinde fayda görülmüştür. Bu tespit için, ekli direktifler kapsamında ülkemizin üretim ve ihracat kapasitesi ile üretici/ihracatçı firma sayısı ve sektörün test ve belgelendirme hizmetleri için AB üyesi ülke kuruluşlarına bağımlılığının ortaya konulduğu bir çalışma yapılması uygun görülmüştür. Bu çalışmada Odamız üyesi firmaların konu hakkında sağlayacağı bilgiler hazırlanacak yol haritasına da ışık tutacağı ifade edilmektedir. 
 
Bu çerçevede, yurt dışından Ek-l'de yer alan mevzuat kapsamında test/belgelendirme hizmeti satın alan fırmalarımızca Ek-2'de yer alan formun doldurularak en geç 25 Haziran 2015  günü mesai saati bitimine kadar Odamıza ulaştırılması hususunu bilgilerinize sunarız.
 
Önemli Not: Siden alınacak bilgilerin tamamının 26 Haziran 2015 günü Birlik Merkezimize ulaştırılması gerekmektedir. Lütfen formları en geç 25 Haziran 2015 gününe kadar teslim ediniz...
 
 
 
%AM, %15 %426 %2015 %09:%Haz
SAYIN ÜYEMIZ;
TURSEFF (TÜRKIYE SÜRDÜRÜLEBILIR ENERJI FINANSMANI PROGRAMI) VE ODAMIZ ISBIRLIGIYLE YARIN (16.06.2015 SALI) SAAT 13.30'DA SEYIRTEPE SOSYAL TESISLERINDE "ENERJI VERIMLILIGI VE ELEKTRIK ÜRETIMINE YÖNELIK BÖLGEMIZIN FIRSATLARI" KONULU BIR SEMINER DÜZENLENECEKTIR. GÜNES ENERJISI (GES) VE RÜZGAR ENERJISINDEN (RES) ELEKTRIK ÜRETIMI KONULARININ KONUSULACAGI SEMINERE KATILIMINIZDAN ONUR DUYARIZ.
%PM, %02 %643 %2015 %14:%Haz

Sayın üyemiz, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nden alınan yazıda, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) koordinatörlüğünde, metal sektörünün ihtiyaç duyduğu hammaddelerin özelliklerini ve çeşitliliğini arttırarak ana ürün gruplarından mamul ürünlere inovasyon özelliği katan projeleri metal sanayisine kazandırmak ve yüksek katma değerli üretime katkı sağlanması amacıyla üniversite-girişimci-sanayi işbirliğinde "Metalik Fikirler" adı verilen AR-GE Proje Pazarı etkinliğinin 3 yıldır yürütüldüğü bildirilmiştir.


Bu kapsamda, 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde 4. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı'nda düzenlenecek olan "Metalik Fikirler 4. Ar-Ge Proje Pazarı" etkinlik günleri sırasında değerlendirme sonucu ilk 100 projenin poster sunumlarının yapılacağı, fuar sırasında ilk üç projeye maddi destek ödülleri takdim edileceği belirtilmiştir.

Bu amaç doğrultusunda, "Metalik Fikirler 4.Ar-Ge Proje Pazarı" için proje başvurularının 9 Nisan 2015 tarihinden itibaren www.metalikfikirler.org adresinden kabul edilmeye başlanacağı, tamamlanan ve devam eden projelerin proje adı ve özetini içeren kısa bir bilgiyle gönderilebileceği ifade edilmiştir.

Bilgilerinize sunarız,

%PM, %29 %658 %2015 %14:%May

Sayın üyemiz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan bir yazıya atfen; Bursa Ticaret ve Sanayi Odası 48. Meslek Komitesince 13.04.2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda; "Lojistik sektöründe gerekli belgeleri olmadan iş yapan şirket ve kişiler ile çalışmanın doğuracağı sıkıntılar hakkında iş dünyasının bilgilendirilmesi ve cezai hükümlülüklerinin hatırlatılması gerekmektedir. Bu kapsamda belgesiz iş yapan şahıs ve firmaların sektör için olumsuz sonuçlara yol açtığı, özellikle Bursa bölgesinde çoğalan bu sıkıntının tüm ülkede de yaşanmakta olduğu görülmektedir. Usulsüz rekabete yol açan ve belge sahibi Lojistik Firmalarını da mağdur eden bu sorun karşısında firmaların bilgilendirilmesi gerekmektedir. Seçim yaparken belgeli firmaları seçmemeleri durumunda kendilerine de doğacak parasal cezai sonuçların önemle hatırlatılması gerekmektedir." şeklinde karar alındığı bildirilmiştir.

%AM, %12 %297 %2015 %06:%May
                                                                                                                                      TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü

Bilgileri aşağıda yer alan anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin, ticaret sicili kayıtları üzerinde yapılan inceleme neticesinde münfesih durumda olduğu anlaşılmıştır.
6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca, şirketlerin/kooperatiflerin infisah sebeplerinin iş bu ihtarın ilanından itibaren iki ay içinde münfesih olma sebeplerinin ortadan kaldırılarak buna ilişkin ispat edici belgelerin Müdürlüğümüze ibraz edilmesi ya da şirket/kooperatifin faaliyetinin devamına mümkün olmaması halinde aynı süre içerisinde tasfiye memurunun bildirilmesi, ayrıca şirket ya da kooperatifin davacı veya davalı sıfatıyla devam eden davasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı beyanın Müdürlüğümüze verilmesi gerekmektedir.
Belirtilen süre içerisinde münfesih olma sebeplerini ortadan kaldıran işlemlerin yerine getirildiğinin ispatlayıcı belgelerle birlikte bildirilmemesi ya da tasfiye memurunun bildirilmemesi halinde şirketin/kooperatifin unvanı ticaret sicilinden silinecek olup, şirkete/kooperatife ait malvarlığının kaydın silindiği tarihten itibaren on yıl sonra Hazineye intikal edeceği ve bunun kesin olduğu ihtaren ilan olunur.   11/05/2015
      SALİH DEMİRCİ                                                                                                                                                                                                                                                                         Ticaret Sicili Müdürü
Sıra No Ticaret Sicili No Ticaret Unvanı İhtar İlanına Muhatap İlgililer                                                      (Adı-Soyadı) İnfisah Sebebi
1 4892 MEDİKARA SAĞLIK HİZMETLERİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ SEMİH KARACAOĞLU ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
2 4687 EMS ÇOLAKLAR TEKSTİL AYAKKABI TURİZM OTOMOTİV GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ENVER ÇOLAK-MUAMMER ÇOLAK-SALİH ÇOLAK ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ
3 4398 TOKAT ASE TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ BERNA YARAŞ ADRESİNİN TESPİT EDİLEMEMESİ

 

%PM, %11 %655 %2015 %14:%May

 Sayın Üyemiz ;

TOBB alınan bir yazıda, "Van Kahvaltısı" adı altında faaliyet gösteren işletmelerin kalite standartlarının yükseltilmesine ilişkin Van Ticaret ve Sanayi Odası'ndan alınan yazıda belirtildiği üzere; "Van Kahvaltısı" Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescillenmiştir.

        Bu çalışmanın amacı; "Van Kahvaltısı" adı altında kahvaltı vererek faaliyet gösteren işletmeleri ve hizmetlerini, temizliğini, sağlığa zararlı unsurlardan arınmışlığını dikkate alarak sunulmasını sağlamak amacıyla; belirlenen yöntemlerle sistematik denetimi gerçekleştirerek, güvenilir olduğunu müşterilerine kanıtlamak suretiyle, üstünlük elde etmelerini ve kalite standartlarını yükseltmelerini sağlamak ve kahvaltıda verilen yöresel yiyecekleri bir standart haline getirmek ve "Van Kahvaltısı" kültürünü tanıtmak olduğu belirtilmiştir.

         Bu çerçevede; Üyelerimizin Van Kahvaltı Salonu - Van Kahvaltı Evi vb. Van kahvaltısı ismini çağrıştıracak ibareleri kullanması halinde Van Ticaret ve Sanayi Odasına müracaatta bulunarak, kullanım sözleşmesi imzalamaları gerekmektedir.

         Van Kahvaltısı Garanti Markası'nın yanlış kullanılması veya kullanmayı hak etmediği halde kullanılması durumunda "556 Sayılı Markalar Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ve yürürlükteki diğer mevzuat hükümleri uygulanacaktır.

%PM, %04 %652 %2015 %14:%May

Sayın Üyemiz ;

Kenya'dan Türkiye'ye altın satacaklarını idda eden bazı kişiler son aylarda ülkemizde yerleşik gerçek ve tüzel kişilerle irtibata  geçtikleri,Büyükelçiliğimizle temas eden işadamlarımızdan sağlanan ve Kenyalı şirketlere ait olduğu iddia edilen altın ihraç sertifikasının gerçekliğinin Kenya Madencilik Bakanlığı nezdinde araştırılması neticesinde işadamlarımızın şikayetine konu olan "Global Aviation International Shipping Company Limited " ve "Monte Cristo Enterprises Limited " adlı şirketler ile anılan şirketlerin ibraz ettikleri altın ihraç izinlerinin sahte olduğunun Kenya Madencilik Bakanlığınca Büyükelçiliğimize bildirildiği belirtilmektedir.

 

Bu itibarla, firmalarımızın, altın satmak üzere Kenya'dan kendileri ile temasa geçenlere karşı temkinli davranmaları hususunda uyarılmaları ve gerekli görülen hallerde de karşı tarafa herhangi bir taahütte bulunmadan ve ödeme yapmadan önce Kenya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile temasa geçmelerinde yarar bulunduğu iletilmektedir.

Bilgilerinize Sunarız

%PM, %29 %654 %2015 %14:%Nis

Değerli Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 27.04.2015 tarihli ve 0432/8195 sayılı yazıda

Ankara  Ticaret  Odası  (ATO)  tarafından  uygulanan  ‘’Nesilleri  Birleştirmede  Girişimcilerin  Eğitimi  ve  Mikro-KOBİ’ler  için  Başarılı  Örgütsel  Yedekleme  Planının  Desteklenmesi  (InToGeneration)’’ adlı  Erasmus+  projesi  kapsamında  bir  anket  çalışması  yapılmakta  olup,  bahse  konu  projenin  önemli  çıktılarından  biri  olan  anketin  Oda  ve  Borsalarımıza  üye  KOBİ’ler  tarafından  doldurulması  için  desteğimiz  talep  edilmiştir.

http://surveymonkey.com/s/DDNZNVN7  internet  adresinde  çevrimiçi  olarak  doldurulması  gereken  anket üyelerimize duyurulur.

%AM, %21 %365 %2015 %07:%Nis

İlgide kayıtlı yazıda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nden alınan bir yazıya atfen; 20.12.2014 tarih ve 29211 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Gümrük Genel Tebliği Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemi (Seri No:1) ile gümrük işlemlerine ilişkin olarak elektronik ortamda beyanda bulunmak isteyen gerçek/tüzel kişilerin ve bu kişiler hesabına gümrük idarelerinde doğrudan veya dolaylı temsil yoluyla işlem yapma yetkisini haiz kişilerin bilgilerinin Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemine kayıt olunması, güncellenmesi ve gümrük idaresince kontrolüne ilişkin usul ve esasların belirlendiği bildirilmiştir.

Aynı yazıda ayrıca, mezkur Tebliğin yükümlü kayıt ve takip sistemine kaydolma ve bilgileri güncel tutma zorunluluğu başlıklı 4 üncü maddesi hükmü gereğince kayıtların yapılmış olması gerektiği belirtilerek; uygulamaya BİLGE kullanıcı kodu ve şifresi kullanılarak Bakanlığın resmi internet sitesinde https://uygulama.gtb.gov.tr/FirmaVekalet/ yayımlanan linkinden ulaşılarak bilgilerin kayıt edilmesi ve elektronik imza ile imzalanması. ayrıca her türlü başvuru, güncelleme, iptal ve süre uzatımı talepleri için Tebliğin 5 inci maddesi 1 inci fıkrasında belirtilen belgeler ile herhangi bir gümrük idaresine kayıtların onaylatılması için ibraz edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Söz konusu uygulama hakkında hazırlanan kılavuza Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasındanhttp://risk.gtb.gov.tr/ ulaşılabilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

%PM, %15 %648 %2015 %14:%Nis

Değerli Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 05.12.2014 tarihli ve 0412/23182 sayılı yazıda

Gıda  Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığı’ndan  alınan  ilgide  kayıtlı  yazıda,  ihraç  edilen  ürün  beraberinde  kullanılan   ahşap  ambalaj  malzemelerin  uluslararası  mevzuata  uygun  olmamaları  sebebiyle  2014  yılı  Eylül  ve Ekim  ayına  ait  19  adet  bildirim  alındığı  belirtilmiştir. Alınan  bildirimlerin  büyük  bir  kısmının  bitkisel  ve  hayvansal  ürünler  dışındaki  ürünlerin  ihracatında  kullanılan   ahşap  ambalaj  malzemeleri  için  olduğu  ifade  edilmiştir.

Yazıda,  söz  konusu  ihracatta  kullanılan  ahşap  ambalaj  malzemelerinin  04.12.2011  tarihli  ve  28132  sayılı  Resmi  Gazete ’de  yayımlanan  Ahşap  Ambalaj  Malzemelerinin  Isıl  İşleme  Tabi  tutulması  ve  İşaretlenmesine  Dair  Yönetmenlik  hükümlerine  göre  işaretleme  yetkisi  alan  firmalar  tarafından  ısıl  işleme  tabi  tutulmuş  ve  işaretlenmiş  olması gerektiği  belirtilmiştir.

Yazıda  devamla, Avrupa  Birliği  (AB)  ve  diğer  ülkelerden  alınan  bu  bildirimlerin   elektronik  sistem  üzerinden  diğer  ülkeler  tarafından  da  görülebildiği, bu  nedenle  ülkemizin  bu  alandaki  imajının  zedelendiği  vurgulanmıştır.

AB  üyesi  ve  diğer  ülkeler  tarafından  ülkemiz  menşeli  ürünlere  ilave  tedbirler  getirilmemesini  teminen  ihracatta  kullanılan  ahşap  ambalaj  malzemelerinin  uluslararası  mevzuata  uygun  olması  ve  ihracatçıların  azami  itina  göstermeleri  hususu üyelerimize duyurulur.

%PM, %13 %645 %2015 %14:%Nis

Değerli Üyemiz,

CNR  Holding  kuruluşlarından  İstanbul  Fuarcılık  A.Ş.  tarafından,  Türkiye  Ev  Tekstili  Sanayicileri  ve  İş  Adamları  Derneği  TETSİAD,  Ekonomi  Bakanlığı  ve  Kosgeb  destekleri  ile  organize  edilen  21.  İstanbul  Ev  Tekstili  Fuarı  EVTEKS, 19 – 23 Mayıs  2015  tarihleri  arasında  CNR  Expo  İstanbul’da  gerçekleştirilecektir.

Dünyanın  en  büyük  2.fuarı  olan  İstanbul  Ev  Tekstili  Fuarı’na  200’ü  yabancı  olmak  üzere  1000’in  üzerinde  firma  katılıyor. 2015  yılında  da  CNR’ın  ve  İstanbul  Fuar  Merkezi’nin  tüm  alanlarını  dolduracak  organizasyon  toplam  11  salonda  ve  160.000 m2’de  açılıyor.  EVTEKS  Fuarı  İstanbul’un  tanıtımına  ve  turizmine  büyük  katkı  sağlamaya  devam  etmektedir.  Fuar,  her  yıl  İstanbul  otellerini  dolduran, ihracatı  artıran  ve  döviz  girdisine  katkıda  bulunan  35.000’i  yabancı  120.000  ziyaretçisini  İstanbul’da  ağırlayacak  olmaktan  büyük  gurur  ve  heyecan  duymaktadır.

Tüm  dünyada  sektör  profesyonellerinin  bir  yıl  önceden  programlarına  dahil  ettiği,  ilgiyle  beklenen  EVTEKS; İtalya, İspanya, Belçika  ve Fas’ın  ülke  katılımlarına  da  ev  sahipliği  yapıyor.  Bunun  yanı sıra  Evteks  Fuarı’na  Almanya, Amerika, Avusturya, Bulgaristan, Çin, Endonezya, Fransa, Hindistan,  Hollanda, İngiltere, Kıbrıs, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, Mısır, Pakistan, Portekiz, Rusya, Tayvan  ve  Yunanistan  gibi  25  ülkeden  tüm  dünyanın  öncü  ev  tekstili  firmaları  katılıyor.

Dünyadaki  ev  tekstili  trendlerini  bir  yıl  öncesinden  belirleyen  EVTEKS Fuarı’nın  trend  areasını  oluşturmak  için  dünyanın  en  önemli  tasarım  ofisleri  çalışmaktadır. 5  gün  boyunca  yerli  ve  yabancı  ünlü  tasarımcıların  konuşmacı  olacağı  seminerler  her  ülkeden  dinleyici  çekmektedir.

%PM, %10 %647 %2015 %14:%Nis

TOBB Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma Ve Uygulama Merkezi (TOBB ETÜ-SEM) tarafından 4 Mayıs – 2 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Finansçı Olmayanlar İçin Finans Uzaktan Eğitim Programı”’nın detayları http://www.sem.etu.edu.tr/egitim/finansci-olmayanlar-icin-finans-uzaktan-egitim-programi.html adresinde mevcuttur.

%AM, %09 %390 %2015 %08:%Nis
TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü
 
Münfesih olmalarına veya sayılmalarına rağmen Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca Müdürlüğümüz tarafından kendilerine yapılan ihtar ve 05/01/2015 tarihli ve 8729 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanan ilana rağmen süresi içerisinde bildirimde bulunmayan ve aşağıda bilgileri yer alan limited şirketlerin 06/04/2015 tarihinde ticaret sicilinden resen silindikleri tescil ve ilan olunur. 
 
 
    Salih DEMİRCİ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Ticaret Sicili Müdürü
SIRA NO Ticaret Sicil No Ticaret Unvanı
1 5841 TOKAT ÖZENİR MÜHENDİSLİK ELEKTRİK ELEKTRONİK İNŞAAT TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
2 4293 TİGEM TEMİZLİK İNŞAAT GIDA ELEKTRİK MAKİNA TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ
3 5343 C&C YAPI-AHŞAP-GIDA-DIŞ TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ
4 350 REŞADİYE TOLGA GIDA NAKLİYE HAYVANCILIK İHTİYAÇ MADDELERİ SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
5 4022 TOPBAŞ OTOMOTİV TEKSTİL İNŞAAT DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
6 4477 TOKAT ENDOTEK İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
7 4073 GÜNERLER KIRTASİYE-BİLGİSAYAR-EĞİTİM-DANIŞMANLIK VE MEDİKAL TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
8 4168 CEBİR MÜHENDİSLİK, MÜŞAVİRLİK, MÜTEAHHİTLİK, MEDİKAL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
9 4298 AK ENERJİ İNŞAAT GIDA ORMAN VE TARIM ÜRÜNLERİ İMALAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
10 5201 CANPA HAYVANCILIK, İNŞAAT TAAHHÜT, GIDA, TARIM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
11 4736 AVVA MEDİKAL TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ İNŞAAT GIDA REKLAM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
12 3884 VADİ TURİZM OTELCİLİK VE İNŞAAT ANONİM ŞİRKETİ

 

%PM, %08 %650 %2015 %14:%Nis

Erzurum dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

Sayın Üyemiz;

TOBB kanalıyla Odamıza intikal eden Erzurum Ticaret Borsası’nın 25.03.2015 tarih ve 331 sayılı yazısında; “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" nın Erzurum Ticaret Borsasınca, Türk Patent Enstitüsü ve Avrupa Birliği Tarım ve Gıda Komisyonu nezdinde tescillenmesinden dolayı kendine özgü özelliklerinin koruma altına alındığı, bu bağlamda Türk Patent Enstitüsünün “ 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin” Madde-3 ve Madde-17 de belirtilen “Mahreç İşareti” özellikleri gereği, “Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" olarak tescil ettirilen ürünün, Erzurum dışında başka bir yerde imalatının yapılamayacağı ve imal ettikleri ürünlerde“Civil Peynir”,“Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması"  tescilli ismini kullanamayacakları belirtilmektedir.

Yine aynı yazıda, Erzurum’ da imal edilen “Civil Peynir”, “Göğermiş Peynir” ve "Kadayıf Dolması" ürününün diğer illerde satılmasında sakınca bulunmadığı belirtilmektedir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

%PM, %06 %639 %2015 %14:%Nis

Her yıl düzenlenen ÜSİMP Ulusal Kongresi’nin 8.’si ‘Geçmişten Geleceğe Sürdürülebilir Üniversite – Sanayi İşbirliği’ teması ile 9-10 Haziran 2015 tarihinde Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Konya Rixos Otel’de gerçekleştirilecektir. (Detaylı bilgi içinwww.usimp.com.tr veya www.konyateknokent.com.tr )

Bilgilerinize sunarız.

%PM, %26 %568 %2015 %12:%Şub

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından alınan yazı gereği; Müdürlüğümüzce YENİ KAYIT ve DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ MERSİS üzerinden gerçekleştirilecektir. Firmaların değişiklik işlemleri için E-İMZA ile sistem üzerinden değişiklik başvurusu oluşturması gerekmektedir.

%PM, %24 %568 %2015 %12:%Şub

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan bir yazıda, İstanbul Ticaret Odası’nın 22/01/2015 Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrinde düzenlenecek olan “Vietnam 17. Deri ve Ayakkabı Fuarı”nın milli katılım organizasyonunu gerçekleştireceği ve fuar katılımının %50 devlet desteği kapsamında olduğu belirtilmektedir.
 
İlgili yazıda, katılım bedelinin 750 dolar/m2 olduğu ve toplam katılım bedeli ile bir firmadan 2 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş uçak biletinin de %50’sinin teşvik kapsamında olduğu belirtilmektedir.

%PM, %24 %568 %2015 %12:%Şub

Değerli Üyemiz;

15 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği ile tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürüdrmek için yetki belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir. Yetki Belgesi alabilmek için işletmelerin bazı koşulları yerine getirmesi istenmektedir.

Bu koşullardan biri personelin bilgilendirilmesidir. Medikal market, distribitör yada bayi olarak tıbbi cihaz satışı yapan tüm işletmelerin mutlaka; belgeli bir sorumlu müdür bulundurmaları, bu işletmelerde satış, tanıtım ve klinik destek elemanı olarak görev yapan tüm personelin belgelendirilmeleri şartı getirilmiştir. Belge alabilmek için yönetmelikte belirtilen eğitim şartını yerine getirmek veya yönetmeliğin yayınladığı 15.05.2014 tarihinden itibaren 18 aylık içinde eğitime katılarak bu belgeyi almak gerekmektedir. Yönetmelikte yayımlanan 18 aylık süre 15 Kasım 2015 tarihinde sona eredecektir.

İlgili üyelerimize saygı ile duyurulur...

%PM, %24 %567 %2015 %12:%Şub

Değerli Üyemiz;

Perakende Ticaretinin  ilgili kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

İlgili üyelerimize saygı ile duyurulur...
 

KANUN

PERAKENDE TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN

Kanun No. 6585                                                                                  Kabul Tarihi: 14/1/2015

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçiş işlemlerinin kolaylaştırılması, perakende ticaretin serbest piyasa ortamında etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması, perakende işletmelerin dengeli bir şekilde büyüme ve gelişmesinin sağlanması ve perakende işletmelerin faaliyetleri ile bunların birbirleri, üretici ve tedarikçilerle ilişkilerinin düzenlenmesidir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslar ile bu Kanunun uygulanmasında Bakanlık, yetkili idare ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev, yetki ve sorumluluklarınıkapsar.

(2) Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden açılış ve/veya faaliyete geçiş süreci ile faaliyetleri özel kanunlarla düzenlenenler bu Kanun kapsamı dışındadır.

Tanımlar

MADDE 3 – (1) Bu Kanunun uygulanmasında;

a) Alışveriş merkezi: Bir yapı veya alan bütünlüğü olan, içinde büyük mağaza ve/veya beslenme, giyinme, eğlenme, dinlenme, kültürel ve benzeri ihtiyaçların bir kısmının veya tamamının karşılandığı diğer işyerleri bulunan, merkezî bir yönetime ve ortak kullanım alanları ile yönetmelikle belirlenen diğer niteliklere sahip işletmeyi,

b) Bakanlık: Gümrük ve Ticaret Bakanlığını,

c) Bayi işletme: Sözleşmeye dayalı olarak bir işletmenin mal ve hizmetlerinin satışına aracılık eden ve kendi adına bağımsız çalışan işletmeyi,

ç) Büyük mağaza: Hangi ad altında olursa olsun, tüketim mallarının kısmen veya tamamen perakende satışının yapıldığı, en az dört yüz metrekare satış alanına sahip işletmeyi,

d) Esnaf ve sanatkâr işletmesi: 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek KuruluşlarıKanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde tanımlanan esnaf ve sanatkârlarca işletilen işletmeyi,

e) Hızlı tüketim malı: Gıda, içecek, temizlik ve kişisel bakım ürünlerini,

f) Mağaza markalı ürün: Büyük mağaza veya zincir mağazanın, başkalarına ürettirerek kendi ad veya markasıyla işyerinde sattığı ve bunların fiyat, ambalaj veya tanıtımı üzerinde kontrole sahip olduğu ürünü,

g) Meslek kuruluşu: Esnaf ve sanatkârlar odaları birliği ile ticaret ve sanayi odasını, ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasını,

ğ) Özel yetkili işletme: Sözleşmeye dayalı olarak bir işletmenin, yönetim ve organizasyon ile  dağıtım  veya pazarlama  teknolojileri gibi konularda bilgi ve desteğini almak suretiyle bu işletmenin mal veya hizmetinin satışıüzerindeki imtiyaz hakkını bedel, bölge ve süre gibi belirli şartlar ve sınırlamalar dâhilinde kullanan bağımsız ticari işletmeyi,

h) Perakende bilgi sistemi (PERBİS): Perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin tek merkeze yapılmasını ve bu merkezden sonuçlandırılmasını sağlayan elektronik bilgi sistemini,

ı) Perakende işletme: Alışveriş merkezi, büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme, özel yetkili işletme, perakende ticaretle uğraşan diğer ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkâr işletmelerini,

i) Perakende ticaret: Mal ve hizmetlerin perakende işletmelerce satışı ve pazarlanmasıyla ilgili faaliyetler bütününü,

j) Satış alanı: Münhasıran büro amaçlı kullanılan işyerleri ile konaklama, depolama, üretim tesis ve alanları ile ortak kullanım alanları hariç olmak üzere; alışveriş merkezlerinde işyerlerinin toplam alanlarını, büyük mağaza ve zincir mağazalarda ise doğrudan satış yapılan ve aracı satıcılara kiralanan alanları,

k) Üst meslek kuruluşu: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonunu,

l) Yetkili idare: İşyeri açma ve çalışma ruhsatını vermeye yetkili belediye veya il özel idareleri ile diğer idareleri,

m) Zincir mağaza: Benzer çeşitlilikteki tüketim mallarının hangi ad altında olursa olsun kısmen veya tamamen perakende satışının yapıldığı, aynı gerçek veya tüzel kişi sahipliğinde bir merkeze bağlı olarak faaliyet gösteren; içlerinden en az biri büyük mağaza niteliğini taşıyan en az beş şubeye sahip işletmeyi veya her biri dört yüz metrekarenin altında satış alanına sahip en az on şubesi bulunan işletmeyi,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Perakende Bilgi Sistemi, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Verilmesi

Perakende bilgi sistemi

MADDE 4 – (1) Perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemlerin yapılması, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi, değerlendirilmesi, sonuçlandırılması ve bu işletmelere yönelik veri tabanının oluşturulması ile bilgi paylaşımının sağlanması amacıyla Bakanlık bünyesinde kısa adı PERBİS olan perakende bilgi sistemi kurulur.

(2) PERBİS, Bakanlıkça ilgili kurum ve kuruluşların erişimine açılır ve bu kurum ve kuruluşlar nezdinde kurulan elektronik kayıt sistemleriyle çevrimiçi olarak birbirine bağlanır.

(3) PERBİS’in kurulum, işletim ve diğer giderleri ile PERBİS’e bilgi ve belge aktarımına ilişkin giderler, Bakanlığın talebi üzerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bütçesinden karşılanır. PERBİS’in işletim giderleri ile diğer giderleri için anılan Birliğin bütçesine her yıl ödenek konulur. Bu ödeneğin miktarı, yıllık bütçenin yüzde birini geçemez. Birliğin bütçesinden karşılanacak meblağın yeterli olmaması hâlinde söz konusu giderler, Bakanlık bütçesine konulan ödenekten karşılanır.

(4) PERBİS’te yer alacak ve erişime açılacak bilgiler ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi

MADDE 5 – (1) İşyeri açma ve çalışma ruhsatı PERBİS üzerinden verilir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatıbaşvurusu, doğrudan veya PERBİS üzerinden yetkili idareye yapılır. Doğrudan yapılan başvurular, yetkili idare tarafından PERBİS’e işlenir.

(2) Yetkili idare tarafından yapılan ön değerlendirme sonucu uygun bulunan başvurular; başvuru tarihinden itibaren en geç üç iş günü içinde, perakende işletmenin açılış ve faaliyete geçişinde gerekli kayıt ve benzeri işlemleri yapmakla görevli ve yetkili kurum ve kuruluşlara PERBİS üzerinden iletilir. Bu iletimle birlikte, ilgili kurum ve kuruluşlara da gerekli başvuru yapılmış sayılır.

(3) İlgili kurum ve kuruluşlar tarafından, mevzuatı çerçevesinde gerekli değerlendirmeler yapılır ve yönetmelikle belirlenen esaslara uygun olarak perakende işletmenin açılış ve faaliyete geçişi için gerekli olan bilgi ve belgelerPERBİS’e işlenerek yetkili idareye iletilir.

(4) Mevzuatta öngörülen şartları taşıyan perakende işletmelere, yetkili idare tarafından PERBİS üzerinden işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenir.

(5) Başvurusu uygun bulunmayanlara, sonuç en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak tebliğ edilir.

(6) Ruhsat değişikliğine ilişkin işlemler de PERBİS üzerinden gerçekleştirilir.

(7) Büyükşehirlerde, alışveriş merkezlerine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye büyükşehir belediyeleri yetkilidir. Alışveriş merkezi projesi için yapı ruhsatı verilirken, üst meslek kuruluşlarının görüşü alınır. Bu kuruluşlar görüşlerini on beş iş günü içinde bildirir.

(8) Üçüncü fıkrada öngörülen esaslar ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar İçişleri Bakanlığının görüşü alınarak hazırlanan yönetmelikle belirlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İlke ve Kurallar

Prim ve bedel talebi

MADDE 6 – (1) Büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmeler;  üretici veya tedarikçiden mağaza açılışı ve tadilatı, ciro açığı, banka ve kredi kartı katılım bedeli ve benzeri adlar altında ürün talebini doğrudan etkilemeyen herhangi bir prim veya bedel talep edemez.

(2) Birinci fıkrada sayılan perakende işletmeler, satışa konu ürünün talebini doğrudan etkileyen reklam, anons veya raf tahsisi gibi hizmetlerden dolayı üretici veya tedarikçiden, sözleşmede türü ve oranı belirtilmedikçe prim ya da bedel talebinde bulunamaz. Bu hâlde, prim veya bedel talebinin sözleşme süresiyle sınırlı olması ve prim ya da bedel talebine konu olan ürünün sözleşme süresince rafta satışa sunulması zorunludur.

Ödeme süresi

MADDE 7 – (1) Üreticiler veya tedarikçiler ile perakende işletmeler arasındaki alım satım işlemlerinden kaynaklıödemelerin, sözleşmede öngörülen tarihte yapılması esastır. Ancak, üretim tarihinden itibaren otuz gün içinde bozulabilen hızlı tüketim mallarına ilişkin ödemelerin süresi; alacaklı üretici veya tedarikçinin küçük işletme, borçlunun ise büyükölçekli işletme olduğu hâllerde teslim tarihinden itibaren otuz günü geçemez.

(2) Bu maddede düzenlenmeyen hususlarda 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 1530 uncu maddesi hükümleri uygulanır.

Mağaza markalı ürün

MADDE 8 – (1) Yurt içinde üretilen ve hızlı tüketim malı niteliği taşıyan mağaza markalı ürünlerin üzerinde ve/veya ambalajında, perakendecinin ad, unvan veya markasının yanı sıra üreticinin ad, unvan ya da markasına da uygun ve kolay okunabilir bir şekilde yer verilir.

(2) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Kampanyalı satış ve alışveriş festivali

MADDE 9 – (1) Perakende işletmeler, 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer kanunlarda öngörülen usul ve esaslara uymak kaydıyla indirimli veya promosyonlu satış kampanyalarıdüzenleyebilir. Ancak kampanyanın süresi; işyeri açılışı, devri, kapanışı, adres veya faaliyet konusu değişikliğinde üç ayı, 6102 sayılı Kanun hükümlerine göre tasfiye durumunda ise altı ayı geçemez. Perakende işletmeler başlangıç ve bitişsüresi belli olmayan indirimler yapamaz.

(2) Mahallî idareler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile bunların ortağı olduğu şirketler ve diğer tüzel kişiler; birlikte veya bağımsız olarak, perakende işletmelerin katılımıyla, yılın belli dönemlerinde, ilçe, il, bölge veyaülke düzeyinde alışveriş festivali düzenleyebilir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının bu festivaller için ayıracakları ödenek miktarı, bütçelerinin yüzde beşini geçemez. Alışveriş festivalinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile festivalin programı ve uygulama alanı önceden Bakanlığa bildirilir.

(3) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Sürekli indirimli satış

MADDE 10 – (1) Sürekli indirimli satış; seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası, kusurlu ve benzeri malların, perakende işletmelerce, indirimli fiyattan veya malların fabrika çıkış fiyatı üzerinden yıl boyunca satılmasıdır.

(2) Sürekli indirimli satış yapan perakende işletmelerin ön cephesinde ve mağaza içlerinde, kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde bu satış türünü gösterir ya da çağrıştırır ibarelere yer verilir. Bu ibarelerin alışveriş merkezlerince kullanımı, içerisinde yer alan perakende işletmelerin tamamının birinci fıkra kapsamında faaliyet göstermesine; alışverişmerkezi içinde bulunanlar da dâhil diğer perakende işletmelerce kullanımı ise satışa sunulan malların en az yüzde yetmişinin aynı fıkrada belirtilen niteliklere sahip olmasına bağlıdır.

(3) Sürekli indirimli satışa konu mallar ve alışveriş merkezi yönetimlerinin bu madde kapsamındaki yükümlülükleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar yönetmelikle belirlenir.

Ortak kullanım alanları

MADDE 11 – (1) Alışveriş merkezlerinde, satış alanının en az binde beşine tekabül eden alanın sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla ayrılması zorunludur. Bakanlık, bu oranı bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkilidir.

(2) Alışveriş merkezlerinde, acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanları oluşturulur.

(3) Alışveriş merkezlerinde yer alan ortak kullanım alanları, engelliler ile yaşlı ve çocukların ihtiyaçları dikkate alınarak oluşturulur.

(4) Ortak kullanım alanları ile bunların niteliklerine, bu alanlara ilişkin ortak giderlere ve bu giderlere katılıma, giderlere katılanların bilgilendirilmesine ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar yönetmelikle belirlenir.

Yer ve raf tahsisi

MADDE 12 – (1) Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer ayrılır. Bu yerler; esnaf ve sanatkâr işletmecilerinden yeteri kadar talep olmaması veya boşalan yerlerin duyuru tarihinden itibaren yirmi gün içinde doldurulamaması hâlinde, diğer talep sahiplerine de kiralanabilir.

(2) Alışveriş merkezlerinde; geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde üçü oranında yer ayrılır. Bu yerlerin kira bedeli, rayiçbedelinin dörtte birinden fazla olamaz. Söz konusu meslekler, ilgili üst meslek kuruluşunun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir ve ilan edilir.

(3) Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanı, mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak ticaret il müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılır. Yöresel ürünlerle doldurulamayan raf alanları, diğer ürünlerin satışı amacıyla kullanılabilir.

(4) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.

Çalışma saatleri

MADDE 13 – (1) Mesleğe, mevsime ve turizme özgü şartlar ve benzeri hususlar gözetilerek perakende işletmelerin bir kısmının veya tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınmak suretiyle vali tarafından belirlenebilir. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınır.

(2) Üst meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine, faaliyet kollarına göre perakende işletmelerin çalışma saatlerinin bölge veya ülke düzeyinde belirlenmesine Bakanlık yetkilidir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Tedarik ve Dağıtım Kooperatifleri ile Perakendeciler Konseyi

Tedarik ve dağıtım kooperatifleri

MADDE 14 – (1) Esnaf ve sanatkâr işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla esnaf ve sanatkârların üyesi olduğu tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilir. Bu kooperatiflerin kuruluşu ve ana sözleşme değişikliği Bakanlık iznine tabidir.

(2) Kooperatif ortaklarının en az iki yıl kesintisiz olarak 5362 sayılı Kanuna tabi odalara kayıtlı olması şarttır. Bakanlık; bu kooperatiflerin ortaklık şartlarını, kuruluşunda aranacak asgari sermaye miktarını ve ortak sayısınıbelirlemeye, örnek ana sözleşmelerini düzenlemeye, güvenli, açık ve istikrarlı bir şekilde faaliyet göstermelerine ilişkin düzenlemeler yapmaya yetkilidir.

(3) 5362 sayılı Kanuna tabi esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının yönetim ve denetim kurulu üyeleri, görev yaptıkları sürece, bu madde kapsamında kurulmuş olan kooperatiflerin yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar.

Perakendeciler Konseyi

MADDE 15 – (1) Perakende ticaretin bu Kanunun amacına uygun olarak yapılmasının sağlanması hususunda karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak, sektöre yönelik politika oluşturulmasına katkı sağlamak, sorunları tespit etmek, alınacak önlemleri belirlemek ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini sağlamak üzere Bakanlığın koordinatörlüğünde Perakendeciler Konseyi oluşturulur. Yılda en az bir kez toplanacak Konseyin sekretarya hizmetleri Bakanlık İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

(2) Perakendeciler Konseyinin kuruluşu ve çalışmasına ilişkin giderler ile harcırah giderleri ve sair harcamalar Bakanlık bütçesine konulan ödenekten karşılanır.

(3) Perakendeciler Konseyinin oluşumu, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar yönetmelikle belirlenir.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Görev, Yetki, Denetim ve Ceza

Görev ve yetkiler

MADDE 16 – (1) Bakanlık;

a) Perakende sektörünün ve perakende işletmelerin ülke genelinde dengeli bir şekilde yayılması, büyümesi ve gelişmesine yönelik çalışmalar yapmaya,

b) Taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı gibi ticari faaliyetleri yürütenlere yönelik mesleki davranışkurallarını belirlemeye ve bu faaliyetlerin yürütülmesine ilişkin düzenlemeler yapmaya,

c) İstatistiki bilgileri derlemeye, düzenlemeye ve yayımlamaya,

ç) Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak oluşan tereddütleri gidermeye, ikincil düzenlemeler yapmaya ve her türlü idari tedbiri almaya,

görevli ve yetkilidir.

(2) Bakanlar Kurulu;

a) Bakanlığın üst meslek kuruluşlarının görüşlerini de alarak oluşturacağı teklifi üzerine, faaliyet konusu ve kollarına göre perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçişinde, işletme sayısı ve bunların birbirlerine yakınlığı, ulaşım imkânları, işletmelerin çevreye, altyapıya ve trafiğe getireceği yükler ile can ve mal güvenliği riski gibi ekonomik, sosyal, demografik ve çevresel faktörler açısından gözetilecek kriterleri belirleyerek, PERBİS işyeri açma ve çalışma ruhsatı onay sürecine dâhil edilmek üzere belirlediği kriterleri Bakanlığa iletmeye ve bu hususlara ilişkin usul ve esasları yönetmelikle düzenlemeye,

b) İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlığın uygun görüşü üzerine, 14/6/1989 tarihli ve 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanunda belirtilen diğer müesseseler ile bu Kanunun 2 nci maddesinin ikinci fıkrasındaki işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanış işlemlerinin PERBİS üzerinden gerçekleştirilmesine yönelik konularda karar vermeye ve bu hususlara ilişkin usul ve esaslarıyönetmelikle düzenlemeye,

c) Bu Kanun kapsamına giren hizmet sektöründeki işletmeleri faaliyet konusu, bulunduğu yerleşim yeri veya kolları bazında, Bakanlığın teklifi üzerine kapsam dışında tutmaya,

yetkilidir.

(3) Üst meslek kuruluşları, ikinci fıkranın (a) bendine göre verecekleri görüşlerini otuz gün içinde Bakanlığa bildirir.

Denetim

MADDE 17 – (1) Bakanlık, bu Kanunun uygulanması, uygulamada çıkan sorunlar ve şikâyetlerle ilgili olarak perakende işletmeler nezdinde denetim yapmaya yetkilidir.

(2) Yetkili idareler, yetki alanlarıyla sınırlı olmak kaydıyla, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, bu Kanun hükümleri çerçevesinde perakende işletmeler nezdinde ön inceleme mahiyetinde olmak üzere gerekli denetim ve uygulamaları yapmak ve önlemleri almakla görevli ve yetkilidir.

(3) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Ceza hükümleri

MADDE 18 – (1) Diğer kanunlara göre daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, bu Kanunun;

a) 6 ncı maddesine aykırı hareket edenlere, her bir mağaza ya da şubesindeki her bir aykırılık için haksız olarak alınan prim ve bedel tutarında,

b) 8 inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı hareket eden büyük mağaza ve zincir mağazalara, her bir mağaza ya da şubesindeki her bir ürün grubu için on bin Türk lirası,

c) 9 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasına aykırı hareket edenlere beş bin Türk lirası,

ç) 11 inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere, ayrılması gereken alandan ayrılmayan her bir metrekare için yirmi bin Türk lirası, aykırılığın otuz günden az olmamak üzere Bakanlıkça verilen süre içinde giderilmemesi hâlinde bu tutarın iki katı,

d) 11 inci maddesinin ikinci fıkrasına aykırı hareket edenlere, her bir aykırılık için elli bin Türk lirası, aykırılığın otuz günden az olmamak üzere Bakanlıkça verilen süre içinde giderilmemesi hâlinde bu tutarın iki katı,

e) 12 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarına aykırı hareket eden alışveriş merkezlerine, ayrılması gereken yerden ayrılmayan her bir metrekare için metrekare başına düşen rayiç kira bedeli tutarında, aykırılığın otuz günden az olmamak üzere Bakanlıkça verilen süre içinde giderilmemesi hâlinde bu tutarın iki katı,

f) 12 nci maddesinin üçüncü fıkrasına aykırı hareket edenlere, her bir mağazası ya da şubesi için yirmi bin Türk lirası, aykırılığın otuz günden az olmamak üzere Bakanlıkça verilen süre içinde giderilmemesi hâlinde bu tutarın iki katı,

g) 13 üncü maddesine göre belirlenen çalışma saatlerine aykırı hareket edenlere bin Türk lirası,

ğ) 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine istinaden belirlenen davranış kurallarına ve yapılan düzenlemelere aykırı hareket edenlere üç bin Türk lirası,

h) Bu Kanun çerçevesinde Bakanlıkça alınan tedbirlere ve yapılan ikincil düzenlemelere uymayanlara ve denetime yetkili olanlarca istenilen defter, belge ve diğer kayıtlar ile bunlara ilişkin bilgileri vermeyenlere veya eksik verenlere ya da denetim elemanlarının görevlerini yapmalarını engelleyenlere iki bin Türk lirası,

idari para cezası verilir.

(2) Birinci fıkranın (c), (ğ) ve (h) bentlerinde öngörülen cezalar; fiilin büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletme tarafından işlenmesi hâlinde beş katı, alışveriş merkezi tarafından işlenmesi hâlinde ise on katıuygulanır.

(3) Birinci fıkranın (g) bendinde öngörülen ceza; fiilin büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletme tarafından işlenmesi hâlinde yirmi katı, alışveriş merkezi tarafından işlenmesi hâlinde ise elli katı uygulanır.

(4) Birinci fıkranın (h) bendinde öngörülen idari para cezalarını Bakanlık, diğer idari para cezalarını ise doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine yetkili idareler uygulamaya yetkilidir. İdari para cezası uygulama yetkisi Bakanlıkta İçTicaret Genel Müdürlüğüne devredilebilir.

(5) Bu maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (g), (ğ) ve (h) bentlerinde belirtilen idari para cezalarının verilmesini gerektirir fiilin bir takvim yılı içinde tekrarı hâlinde, her bir tekrar için iki katı idari para cezası uygulanır.

(6) Bu Kanuna göre verilen idari para cezaları, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenir.

ALTINCI BÖLÜM

Çeşitli Hükümler

MADDE 19 – 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “açacaklardan, meslek odaları ise işyeri sahibi olarak üye kaydı yaptıracaklardan, ustalık belgesi istemek zorundadır.” ibaresi “açılışında, esnaf ve sanatkârlar ile tacirlerin kendilerinden veya işyerinde her bir meslek dalındaçalıştırdıkları en az birer çalışanından ustalık belgesi ya da en az ön lisans diploması istemek zorundadır.” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 20 – 18/5/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 102 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 102- Odaya kayıt sırasında, ticaret siciline kayıtlı olanlardan 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı MeslekîEğitim Kanununda öngörülen ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmez.”

MADDE 21 – 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Sicil ve oda tarafından, esnaf ve sanatkârlardan kayıt sırasında 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda öngörülen ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmez.”

MADDE 22 – 3/6/2011 tarihli ve 640 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “, Merkezi Sicil Kayıt Sistemini kurmak, işletmek ve bu sistemin diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde tutulan kayıt sistemleriyle bağlanmasına ilişkin çalışmaları yürütmek” ibaresi madde metninden çıkarılmış, (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye (f) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bentler eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

“f) Elektronik ticarete yönelik düzenlemeler yapmak, bu konuda mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek, elektronik ticaretin gelişimine ilişkin çalışmalar yapmak ve gerekli tedbirleri almak.”

“g) İlgili Kanun kapsamında, esnaf ve sanatkâr işletmelerinin ticari faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda ilgili Genel Müdürlükle işbirliği içinde hareket etmek suretiyle perakende ticarete yönelik düzenlemeler yapmak, perakende ticarete ilişkin mevzuatla verilen görevleri yerine getirmek, perakende sektörünün sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesine yönelik çalışmalar yapmak ve gerekli tedbirleri almak.

ğ) Sergi, panayır ve tanıtım günleri gibi organizasyonların düzenlenmesine izin vermek ve bu organizasyonların düzenlenmesi ile faaliyetlerine yönelik düzenlemeler yapmak.

h) Yurt içi fuarlara ilişkin düzenlemeler yapmak.

ı) Merkezi Sicil Kayıt Sistemini, Hal Kayıt Sistemini ve Perakende Bilgi Sistemini kurmak, işletmek, bu sistemlerin diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları nezdinde tutulan kayıt sistemleriyle bağlanmasına ilişkin çalışmalar yapmak ve gerektiğinde bu sistemleri söz konusu kurum ve kuruluşların erişimine açmak ve bu sistemlerce üretilen istatistiki bilgileri derlemek ve yayımlamak.”

MADDE 23 – 640 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine“bilgi sistemi oluşturmak” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve bu sistemce üretilen istatistiki bilgileri derlemek ve yayımlamak” ibaresi ile aynı fıkraya (c) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

“ç) Perakende ticarete ilişkin mevzuat çerçevesinde esnaf ve sanatkâr işletmelerinin ticari faaliyetine yönelikçalışmalar ve düzenlemeler yapmak ve gerekli tedbirleri almak.”

MADDE 24 – 640 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1 – (1) Ekli listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ait bölümüne eklenmiştir.

(2) 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 7 nci maddesi ve merkezi yönetim bütçe kanunlarıkapsamında yapılacak atamalar dışında, merkezi yönetim bütçe kanunlarında yer alan kısıtlamalara tabi olmaksızın, toplam 3000 adedi geçmemek üzere Bakanlık tarafından belirlenecek boş kadrolara atama yapılabilir.”

Uygulanmayacak hükümler

MADDE 25 – (1) 2/1/1924 tarihli ve 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun hükümleri perakende işletmeler hakkında uygulanmaz.

Geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) PERBİS kuruluncaya kadar, perakende işletmelerin açılış ve faaliyete geçiş işlemleri ilgili mevzuatına göre yürütülür.

(2) İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi sürecinde yer alan yetkili idareler ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar; Bakanlığın koordinasyonunda, teknik ve personel altyapıları ile gerekli diğer hususları PERBİS kuruluncaya kadar tamamlayarak bilgi sistemlerini PERBİS’le uyumlu hâle getirir.

(3) Perakende işletmelere ait gerekli bütün bilgiler, kurulmasından itibaren en geç bir yıl içinde Bakanlığın koordinasyonunda yetkili idare tarafından PERBİS’e aktarılır. Bakanlık, bu süreyi birer yılı geçmemek üzere en fazla iki defa uzatmaya yetkilidir.

(4) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla yapı ruhsatı almış olmakla birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamış olan alışveriş merkezleri hakkında 5 inci maddenin yedinci fıkrası hükmü uygulanmaz.

(5) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce perakende işletmelerin almış olduğu işyeri açma ve çalışma ruhsatları geçerliliğini korur.

(6) Sürekli indirimli satış yapan perakende işletmeler, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde durumlarını 10 uncu maddeye uygun hâle getirir.

(7) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce işyeri açma ve çalışma ruhsatı almış olan alışveriş merkezlerinde, 11 inci maddede öngörülen ortak kullanım alanları, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde oluşturulur.

(8) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, alışveriş merkezlerinde boşalan satış alanları 12 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen orana ulaşılana kadar esnaf ve sanatkâr işletmecilerine öncelik verilmek suretiyle kiralanır.

(9) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, alışveriş merkezlerinde boşalan satış alanları 12 nci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen orana ulaşılana kadar geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuşmeslekleri icra edenlere kiralanır.

(10) 12 nci maddenin üçüncü fıkrasında, hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalarda yöresel ürünler için öngörülen raf tahsisi, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılır.

(11) Bu maddenin altıncı, yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu fıkralarına aykırı hareket edenlere, bu Kanunun 18 inci maddesinde ilgili aykırılık için öngörülen cezalar, aynı maddede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde uygulanır.

(12) Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Bakanlık tarafından dokuz ay içinde yürürlüğe konulur.

Yürürlük

MADDE 26 – (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 27 – (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

28/1/2015

%AM, %05 %041 %2014 %00:%Kas

İzmir İtalyan Ticaret OdasıMassa Carrara Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 30 Kasım - 3 Aralık 2014 tarihlerinde Carrara’da “Doğal Taş Teknolojileri Sektöründe İkili Görüşmeler Organizasyonu” düzenleyecektir

%AM, %02 %041 %2014 %00:%Eki

TOBB tarafından Odamıza gönderilen yazıya istinaden;

%AM, %02 %041 %2014 %00:%Eki

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan yazıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atfen; ihraç edilen ürün beraberinde kullanılan ahşap malzemeleri hakkında 2014 yılının ilk 8 ayına ait 51 adet bildirim alındığı, alınan bu bildirimlerde söz konusu ahşap ambalaj malzemelerinin ISPM15 (Uluslararası Bitki Sağlığı Önlemleri – Ahşap Ambalaj Materyali) standartlarına uygun olmadığının bildirildiği belirtilmektedir.

%AM, %24 %041 %2014 %00:%Eyl

TOBB’dan aldığımız 17.09.2014 tarihli ve0545/17704 sayılı yazıda

%AM, %24 %041 %2014 %00:%Eyl

Kamuoyunda Torba Kanun olarak anılan 6552 sayılı “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” 11.09.2014 tarihli ve 29116 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.​

%AM, %11 %041 %2014 %00:%Eyl

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) Odamıza intikal eden yazıda; TOBB öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) ve AllWorld Network işbirliğinde, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin belirlenmesi amacıyla, “Türkiye 100 Programı”nın başlatıldığı bildirilmiştir.

%AM, %11 %041 %2014 %00:%Eyl

KOSGEB tarafından başlatılan KOBİ Kampüs ile KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan KOBİ’lere internet üzerinden ücretsiz eğitimler verilecek.

%AM, %10 %041 %2014 %00:%Eyl

TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü

Münfesih olmalarına veya sayılmalarına rağmen Türk Ticaret Kanununun geçici 7 nci maddesi uyarınca Müdürlüğümüz tarafından kendilerine yapılan ihtar ve 03/07/2014 tarihli ve 8604 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanan ilana rağmen süresi içerisinde bildirimde bulunmayan ve aşağıda bilgileri yer alan limited şirketlerin 03/10/2014 tarihinde ticaret sicilinden resen silindikleri tescil ve ilan olunur. 

%AM, %03 %041 %2014 %00:%Eyl

Birliğimizin girişimleri sonucunda 17.08.2014 tarih ve 29101 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren,Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınmasına Dair Yönetmelikte,aşağıda belirtilenler başta olmak üzere bir kısım değişiklikler yapılmıştır. 

%AM, %22 %041 %2014 %00:%Tem

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne bağlı 4. Bölge Müdürlüğü'nün 29455352-755.02.01/8783 sayı ve 11.07.2017 tarihli yazısında bölgemizde yapılacak bir iş için ihale ilanı Odamızla paylaşılmıştır. 

%AM, %22 %041 %2014 %00:%Tem

Kırıkkale Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nün yazısı;

İlimizde Kayseri yolu üzerinde Arpalık Çukuru mevkiinde bulunan 500 dönümlük alan üzerinde 64 parsel (48 adedi 3 ile 5 dönüm, ı 6 adedi ise 5 ile 7 dönüm) olarak planlanan, Türkiye'nin ilk ve tek "Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" kuruluşu tamamlanarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı siciline kaydolmuştur.

%AM, %30 %041 %2014 %00:%Haz

TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü

Bilgileri aşağıda yer alan anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin, ticaret sicili kayıtları üzerinde yapılan inceleme neticesinde münfesih durumda olduğu anlaşılmıştır.

%AM, %20 %041 %2014 %00:%Haz

TOKAT Ticaret Sicili Müdürlüğü

Bilgileri aşağıda yer alan anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin, ticaret sicili kayıtları üzerinde yapılan inceleme neticesinde münfesih durumda olduğu anlaşılmıştır.

%AM, %17 %041 %2014 %00:%Haz

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI

Maden İşleri Genel Müdürlüğü

Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yerli ürün kullanmalarında özen göstermeleri hususunda Başbakanlığın 2011/13 sayılı Genelgesi, 06/09/2011 tarih ve 28046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

%AM, %17 %041 %2014 %00:%Haz

Romanya Büyükelçiliği'nden alınan yazıda, 17 Şubat 2014 tarihinde Bükreş'te imzalanan "Romanya Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Anlaşmanın Tadiline İlişkin Protokol"ün 12 Mart 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği belirtilmekte ve referans mektubu verebilen kurumların genişletilmiş listesi ile sadeleştirilmiş referans mektubu verebilme şartları iletilmiştir.

%AM, %16 %041 %2014 %00:%Haz

Sanayi tesislerinde enerji verimliliği alanında farkındalık oluşturulması ve enerji verimliliğinin teşvik edilmesi amacıyla, Enerji Verimliliği Derneği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı işbirliğinde, OSBÜK’ün desteğiyle “Enerji Verimli Sanayi” projesi başlatılmıştır.