info@tokattso.org.tr | +90 356 214 10 33 | Document Verification | Online Debt Payment
Log in

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

OKA ARALIK AYI TOPLANTISI

  • %PM, %19 %595 %2017 %13:%Dec

Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Arat, Tokat'ta gerçekleştirilen Ortakaradeniz Kalkınma Ajansı Aralık Ayı Toplantısına katıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Yönetim Kurulu Başkanlığında yapılan Ortakaradeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Aralık Ayı Toplantısı'na, Amasya Valisi Dr Osman Varol, Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Tokat Valisi Dr Ömer Toraman, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tokat Belediye Başkanı Av Eyüp Eroğlu, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittir, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Ecz. Adem Dizer, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat katıldı. OKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Valisi Osman Kaymak, 27 Aralık sabahı Samsun'da, öğleden sonra Amasya'da, 28 Aralık'ta ise Çorum ve Tokat illerinde, tüm kamu kurumları, belediyeler, organize sanayi bölgeleri ve ticaret ve sanayi odalarına yönelik olarak yapılacak bilgilendirme toplantılarıyla yeni uygulamaya konacak olan 2 adet mali destek programını başlatacaklarını söyledi. Vali Kaymak: "Bu çerçevede, toplam hibe desteği 18 milyon lira olan turizmin geliştirilmesine yönelik küçük ölçekli altyapı yatırımlarına mali destek programı ve yine aynı şekilde toplam hibe desteği 18 milyon lira olan organize sanayi bölgelerinde ortak üretim altyapısının iyileştirilmesine yönelik mali destek programının bölgemizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

OKA Toplantısı öncesinde Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat'ta uygulanmakta olan 30 milyon lira değerindeki Meydan Projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Büyük kısmı  belediyenin kendi aktarımlarıyla sağlanan, 7 milyon liralık bir kısmı ise OKA'dan güdümlü proje desteği olarak sağlanan Meydan Projesini yerinde inceleyen protokol üyelerine, büyük kapsamlı bir proje olmasına rağmen hiçbir esnafın mağdur edilmeden çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Başkan Eroğlu, projenin bölgedeki esnafın ticari hayatına bir taraftan devam etme olanağı sağlayan ülke tarihindeki bir kaç projeden biri olduğunu söyledi. Başkan Eroğlu: "Kendi insanımızın yararına yaptığımız bir projede kendi insanımızı mağdur etmek doğru olmaz diye düşünerek projemizi 3 aşamalı bir hale getirdik. İlk aşamada Taşhan'ın karşısındaki blokta olan esnafımızın ticari hayatına devam edebilmeleri için GOP Lisesi yanında bulunan binayı yıkarak buraya esnaf sayısı kadar yeni işyeri yaptık. Yakın zamanda kendileri tamamlanan işyerlerine geçecekler. 2'inci aşamada ise Yeşilırmak İlkokulu'nun olduğu yerin altına 2 katlı otopark yapıyoruz. Buranın üstü ise yeşil alan olarak değerlendirilecek. 3'üncü ve son aşamada ise ana caddenin arkasındaki blok ve Karasu Bölgesi olarak tabir ettiğimiz alandaki blok üzerinde bir çalışmamız olacak. Bu aşamalı sistemle yapılan projemizde bölgedeki esnafın ticari hayatı sekteye uğramamış olacak. Zaten konuyla ilgili olarak proje başlamadan önce 30'u aşkın toplantı gerçekleştirdik. Esnaflarımızı dinledik ve yol haritasını birlikte belirledik. Kimse mağdur olmadan şehrin tam ortasında kalan bu projeyi tamamladıktan sonra meydanımız nefes alacak. Tarihi dokunun ortaya çıkması ve muhafaza edilmesi açısından önemli gördüğümüz bu projeye destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.